Dzień dziecka zbliża się wielkimi krokami. Niezależnie od tego, czy planujemy podarować dziecku symboliczny drobiazg, czy też pokaźny prezent, nie warto zostawiać decyzji i zakupów na ostatnią chwilę. Jak co roku przynosimy garść podpowiedzi. Wraz z naszymi partnerami – wydawnictwami: Czerwony Konik, Dwukropek, Edgard, Lemoniada, Mała Kurka, Nasza Księgarnia, Zakamarki i Znak, podsuwamy 18 pomysłów na prezent dla dzieci w każdym wieku, o różnych zainteresowaniach. W kolejności alfabetycznej prezentujemy 15 książek i 3 zestawy edukacyjne. Zachęcamy do czerpania inspiracji!
Seria 100 rozwijających zabaw to propozycja wciągających zadań, zagadek logicznych i łamigłówek dla przedszkolaków z doskonałymi ilustracjami Danki Fukowskiej.
Pakiety odpowiadają na edukacyjno-rozwojowe potrzeby dzieci w wieku 4-5 lat, m.in. zadawania pytań, wymyślania towarzyszy zabaw i niezwykłych historii. Sympatycznego królika Kazika spotkacie w bujnym ogrodzie, zmieniającym się w cyklicznym rytmie pór roku, a wesołego robota Eliota poznacie poznacie podczas kosmicznej ekspedycji.
Każdy zestaw zawiera kolorową książeczkę z zadaniami rozwijającymi kompetencje matematyczne, logiczne i językowe, 30 suchościeralnych kart z zabawami pobudzającymi wyobraźnię i kreatywność oraz znikopis, dzięki czemu łamigłówki można rozwiązywać wielokrotnie. Całość mieści się w wygodnym pudełku ze sznureczkiem.
100 zabaw z królikiem Kazikiem (4-5 lat) oraz 100 zabaw z robotem Eliotem (4-5 lat)
wyd. Edgard, 2017
(kup tutaj)
*** *** ***
Uważaj, o czym marzysz, bo marzenia mogą się spełnić!
„Agencja Wynajmu Rodziców” to pełna przygód i humoru powieść o tym, co wynika z nierozważnego szafowania swoimi życzeniami.
Barry Bennett nienawidzi swojego imienia. Imię zajmuje drugie miejsce na liście rzeczy, o które wini swoich rodziców, i stoi pomiędzy punktem 1.) „są nudziarzami” i punktem 3.) „cały czas są zmęczeni”.
Gdy w złości wymawia życzenie, że chciałby ich zmienić, zostaje przeniesiony do równoległego świata, w którym dzieci same mogą wybrać wymarzoną rodzinę.
Oto spełnia się pragnienie chłopca. Wkrótce jednak Barry przekona się, że wybór nie jest tak łatwy, jak się wydaje…
Agencja Wynajmu Rodziców
David Baddiel
il. Jim Field
przeł. Agnieszka Kalus
wyd. Lemoniada.pl, 2017
wiek: 8+
(kup tutaj)
*** *** ***
Wyjątkowa edycja cyklu o panu Kleksie Jana Brzechwy!
ilustracje Marianny Sztymy, twarda oprawa, duży format – tego wydania nie może zabraknąć na półce z książkami!
„Brzechwa dzieciom. Dzieła wszystkie. Pan Kleks” – to trzeci tom niepowtarzalnego cyklu, w którym zebraliśmy wszystko, co wyszło spod pióra najpopularniejszego polskiego twórcy dla dzieci. Prezentujemy w nim „Akademię pana Kleksa”, „Podróże pana Kleksa” oraz „Tryumf pana Kleksa”.
Powróćmy na ulicę Czekoladową, do magicznej szkoły, gdzie dzieci uczy się zaskakujących przedmiotów – kleksografii, przędzenia liter oraz leczenia chorych sprzętów. A wszystko to za sprawą niezwykłego nauczyciela – Ambrożego Kleksa, doktora filozofii, chemii i medycyny, ucznia i asystenta słynnego doktora Paj-Chi-Wo, profesora matematyki i astronomii na uniwersytecie w Salamance.
Ten jedyny w swoim rodzaju hołd dla twórczości Jana Brzechwy obejmuje cztery tomy: „Bajki”, „Wiersze”, cykl o panu Kleksie oraz „Teatrzyki”.
Brzechwa dzieciom. Dzieła wszystkie. Pan Kleks
Jan Brzechwa
il. Marianna Sztyma
wyd. Nasza Księgarnia, 2017
wiek: 0-6, 6-10
cena: 69,90
(kup tutaj)
*** *** ***
Clifford już od ponad 50 lat podbija serca dzieci i rodziców! Właśnie powraca na półki polskich księgarń w klasycznym wydaniu.
Norman Bridwell od najmłodszych lat przejawiał zamiłowanie do sztuki. Ukończył studia plastyczne i marzył, by ilustrować książki dla dzieci, jednak jego prace były odrzucane. Aż do chwili, gdy jedna z redaktorek, patrząc na rysunek przedstawiający małą dziewczynkę w towarzystwie wielkiego psa, uznała, że to świetny pomysł na opowiadanie. Tak powstała pierwsza historia „Wielki czerwony pies”, po którą dziś mogą sięgnąć polscy czytelnicy i podziwiać oryginalne ilustracje z 1963 roku!
W 1988 roku Clifford wszedł z łapami do telewizji i jego popularność trwa do dziś – polskie dzieciaki znają go m.in. z kanału MiniMini+. Kolejne pokolenia od nowa zakochują się w tych mądrych i pełnych fantazji opowieściach. Najlepsze przygody Clifforda zebrane zostały w tomie „Clifford. Wielka księga przygód”.
Clifford. Wielka księga przygód
Norman Bridwell
przeł. Małgorzata Pietrzyk
wyd. Znak emotikon, 2017
cena: 36,90 zł
wiek: 3+
(kup tutaj)
*** *** ***
Niektóre domy mają tajemnice. I zrobią wszystko, aby nikt się o nich nie dowiedział. W swojej najnowszej książce Małgorzata Strękowska-Zaremba, autorka „Złodziei snów”, porusza tematy, o których trudno jest i mówić, i milczeć.
Gdy Daniel poznaje Marysię, dziwną dziewczynkę z oczami błyszczącymi jak dwa lusterka, od razu czuje, że to początek jakiejś niezwykłej historii. Jego nowa koleżanka, ukryta w krzakach, obserwuje dom po drugiej stronie ulicy, co mogłoby się wydawać zwyczajną, a nawet dosyć nudną zabawą, tylko że Marysia traktuje swoje zajęcie śmiertelnie poważnie. I w dodatku jest przerażona. A kiedy chłopiec zaczyna przyglądać się temu, co ją tak wystraszyło, odkrywa w pozornie podobnym do innych domu rzeczy niezrozumiałe czy wręcz złowrogie. Zaintrygowany, postanawia pomóc Marysi wyjaśnić zagadkę. Ale czy dom nie z tej ziemi pozwoli wyrwać sobie tajemnicę?
Dom nie z tej ziemi
Małgorzata Strękowska-Zaremba
il. Daniel de Latour
wyd. Nasza Księgarnia, 2017
wiek: 10-14
cena: 29,90
(kup tutaj)
*** *** ***
Fernie gubi się w rezydencji Gloomów, po tym jak jej kot okazuje się być ściganym przez swój własny cień. Fernie odkrywa bibliotekę pełną książek, których nigdy nie napisano, galerię dziwacznych posągów oraz widzi, jak jej własny cień bierze udział w uczcie. W ślad za Fernie udaje się Porywacz, który chce zabrać ją do Krainy Cieni. Fernie i Gustaw muszą go powstrzymać, zanim ten porwie ich rodziny.
„Gustaw Gloom i Czarny Porywacz” to idealna propozycja dla fanów mrocznej literatury ze szczęśliwym zakończeniem a ilustracje Kristen Margiotta nie pozwalają przejść obok tej pozycji obojętnie.
Gustaw Gloom i Czarny Porywacz
Adam-Troy Castro
Wyd. Dwukropek, 2017
cena: 29,99 zł
wiek: 8+
(kup tutaj)
*** *** ***
„Las zabaw” to rozległe terytorium, po którym każdy może poruszać się na swój własny sposób. Znajdziecie tu opowieść autorstwa Mateusza Wysockiego, której towarzyszą ilustracje Agaty Królak. Na dole stron, na wysokości runa leśnego, czają się ciekawostki biologiczne, a na końcu książki czeka mapa pełna zadań do wykonania.
Las może być poetycką inspiracją, poligonem doświadczalnym czy przepastnym podręcznikiem biologii. O jego różnych obliczach opowiada ta książka. Dołączcie do naszej wyprawy i zanurzcie się w lesie po uszy!
„Małe i duże podróże” to seria dla przedszkolaków. Każdy tytuł opowiada o wyprawie w inne miejsce. Poznajemy i te dalekie, zamorskie lokalizajce, i te zupełnie bliskie, nie mniej ciekawe. W każdym tomie na czytelników czekają ciekawostki bilologiczne oraz niezwykłe mapy zapraszające do wyprawy w prezentowane miejsca i wykonania tam proponowanych zadań.
Las zabaw
seria: Małe i duże podróże
Mateusz Wysocki
il. Agata Królak
wyd. Czerwony Konik, 2017
cena: 29,90 zł
wiek: 3+
(kup tutaj)
*** *** ***
Loteryjki to doskonały pomysł na prezent dla maluchów od 3. roku życia. W pudełku dziecko znajdzie 6 kolorowych plansz i 36 żetonów. Zabawa polega na dopasowaniu żetonów do odpowiednich miejsc na planszy. Dzięki czterem wariantom gry o różnym stopniu trudności prosta zabawa może zamienić się we wspaniałą, rodzinną rozgrywkę, w której udział wezmą zarówno mali, jak i więksi gracze.
Zachwycające, pełne szczegółów ilustracje kultowych polskich ilustratorów – Artura Gulewicza i Katarzyny Nowowiejskiej prezentują m.in. tajemnicze dno oceanu, gwarne miasto oraz ubiory na każdą okazję i pogodę.
Gra Loteryjka (publikowana wcześniej pod nazwą Lotto) otrzymała wyróżnienie w konkursie organizowanym przez Komitet Ochrony Praw Dziecka „Świat Przyjazny Dziecku”.
Loteryjka Ubrania 3+ oraz Loteryjka Świat 3+
wyd. Edgard, 2017
wiek: 3+
(kup tutaj)
*** *** ***
Ekscytująca, zabawna i poruszająca nowa powieść przygodowa autora, który napisał Agencję Wynajmu Rodziców.
Fred i Ellie są bliźniakami. Doskonale rozumieją się nawet bez słów i lubią te same rzeczy, zwłaszcza gry video, w których są świetni. Niestety, nie radzą sobie równie dobrze z grą w piłkę nożną lub unikaniem szkolnych dręczycieli. Pewnego dnia za pomocą szkolnego komputera kontaktuje się z nimi Tajemniczy Człowiek. Dostają od niego kontroler do gier nieprzypominający żadnego z gamepadów, które dotychczas widzieli. Ponadto nowy sprzęt nie działa z ich grami. Kiedy Fred i Ellie odkrywają, co potrafi ten kontroler, wydaje się, że znaleźli rozwiązanie wszystkich swoich problemów.
Magiczny Kontroler
David Baddiel
il. Jim Field
przeł. Agnieszka Kalus
wyd. Wydawnictwo Lemoniada.pl, 2017
wiek: 8+
(kup tutaj)
*** *** ***
Przetłumaczona na 41 języków! Ponad dwa miliony sprzedanych egzemplarzy!
Józek Burak jest najbogatszym chłopcem na świecie. Może pływać w pieniądzach. Dosłownie. Ma zjeżdżalnię wodną, która prowadzi z jego sypialni wprost do ogromnego basenu. Własny tor wyścigowy w ogrodzie. Kolejkę górską na tyłach domu. Krokodyla.
W dniu dwunastych urodzin dostaje od Taty czek na dwa miliony funtów. Ale prosi o jeszcze jeden prezent. Taki prawdziwy.
Mały miliarder
David Walliams
il. Tony Ross
przeł. Karolina Zaremba
wyd. Dom Wydawniczy Mała Kurka, 2017
cena: 31,00 zł
wiek: 8+
(kup tutaj)
*** *** ***
To nie jest zwykłe memory! To trzy warianty gry o różnym stopniu trudności, dzięki którym memory pozostanie ulubioną grą dzieci przez długi czas.
Memory na 3 sposoby Świat Baśni prezentuje intrygującą krainę magii, gdzie nic nie jest takie, jak się wydaje: królewna nosi okulary, zawsze można liczyć na pomoc sympatycznej wiedźmy, a wesołe trolle i trójgłowe smoki nie straszą wróżek i syren. Memory na 3 sposoby Zabawy podwórkowe przeniesie rodziców do magicznego świata dzieciństwa, a dzieciom przybliży ponadczasowe zabawy, takie jak berek, ciuciubabka czy gra w klasy.
Bajeczne ilustracje utalentowanych polskich grafików – Katarzyny Urbaniak i Marty Szudygi – zachwycą małych i dużych oraz zachęcą do wspólnej zabawy.
Każdy zestaw zawiera 20 trwałych, usztywnianych kart o zaokrąglonych rogach, co gwarantuje bezpieczną zabawę, oraz instrukcję do gry.
Memory na 3 sposoby. Zabawy podwórkowe (2+, 4+, 6+), Memory na 3 sposoby. Zabawy podwórkowe (2+, 4+, 6+) oraz Memory na 3 sposoby. Świat baśni (2+, 4+, 6+)
wyd. Edgard, 2017
(kup tutaj)
*** *** ***
Pierwszy raz zobaczyłam go w telewizji w programie przyrodniczym. Potem spotkaliśmy się przed sklepem. Rozerwała mu się torba, więc pomogłam mu pozbierać zakupy z chodnika. Przez jakiś czas zarabiał wierceniem dziur, ale dziury zaczęły mu się śnić po nocach. Ma na imię Stefan. Jesteśmy przyjaciółmi.
„Najbardziej codzienna codzienność i kompletny odlot” – tak szwedzki recenzent podsumował tę książkę. Nic dodać, nic ująć. Eva Lindström bez mrugnięcia okiem potrafi opowiadać najbardziej absurdalne historie osadzone w najpospolitszej zwyczajności.
Mój przyjaciel Stefan
tekst i ilustracje: Eva Lindström
przeł. Marta Wallin
Wyd. Zakamarki, 2017
cena: 29.90 zł
wiek 3+
(kup tutaj)
*** *** ***
Po Paryżu przechadza się mnóstwo znanych i nieznanych osób, postaci i zwierząt. Może niektóre z nich rozpoznajesz? Odszukaj je na Montmartrze, nad Sekwaną, w muzeach, w ogrodzie zoologicznym oraz w innych zakątkach miasta i zobacz, co robią. W stolicy Francji dziś naprawdę dużo się dzieje!
Książka z mnóstwem paryskich szczegółów do oglądania, wyszukiwania, śledzenia. Dobra zabawa nie tylko dla tych, którzy znają to miasto!
Paryż – znam to miasto
tekst i ilustracje: Judith Drews
przeł. Katarzyna Skalska, Tatiana Zgaińska-Filipowska
wyd. Zakamarki, 2017
cena: 39.90 zł
wiek 3+
(kup tutaj)
*** *** ***
Wydawnictwo Jung-off-ska przedstawia: Kolekcjonerskie wydanie bestsellerowych audiobooków dla dzieci. Beztroski smak dzieciństwa w Bullerbyn, zwariowane psoty z Karlssonem i pełne przygód spotkanie z niepokorną Pippi. Trzy kolekcjonerskie pakiety, wiele godzin słuchania i nie tylko!
„3xPippi”, „3xKarlsson” oraz „Dzieci z Bullerbyn” z zestawem puzzli – zestawy 3 płyt z książeczkami do zabawy.
Jak napisał Wojciech Krzyżaniak z Gazety Wyborczej „To wydanie jest świetnym przykładem, że w dźwiękowych wydaniach literatury, obsadzenie głównej roli jest równie ważne jak w filmie. […] Edyta Jungowska […] sprawdza się znakomicie. Można spędzić z dzieckiem kilka fantastycznych godzin. Świetnie sprawdza się również w podróży, gorzej jako dobranocka, bo grozi wybuchami śmiechu”.
*** *** ***
Debiutancka powieść L.A. Campbell dla młodych czytelników o Halu Rifkindzie, przezywanym „Rupieciarzem” i jego koszmarnie dziwnym roku.
Hal nienawidzi lekcji historii – dosłownie nudzi go do łez. A ten rok zapowiada się wyjątkowo okropnie, gdyż nauczyciel historii, pan Tupkin daje wszystkim uczniom zadanie napisania dzienników, które pod koniec roku zostaną zakopane w kapsule czasu. Ale jeszcze gorzej jest, kiedy tata każe Halowi zabrać do szkoły stary koszyk na zakupy. Wtedy Hal zyskuje okropny przydomek „Rupieciarza”. Czy coś jeszcze może pójść nie tak?
Wypełniony zdjęciami i rysunkami dzienniczek Hala, to zabawna kronika beznadziejnego roku chłopca z wózkiem.
Rupieciarz i kapsuła czasu
L.A. Campbell
wyd. Dwukropek, 2017
cena: 29,99 zł
wiek: 8 +
(kup tutaj)
*** *** ***
Rycerz Lwie Serce. Książka-gra, której bohaterem jesteś ty! Tajemnicza książka-łamigłówka dla młodszych dzieci, którą pokochał już cały świat!
To jest książka. Ale też gra, w której tylko od ciebie zależy, czy nieustraszony rycerz Lwie Serce odzyska utraconą odwagę. Rozwiązuj zagadki, odpowiadaj na pytania, decyduj, jaką drogą podąży twój bohater. Ma pójść czerwonymi schodami? Czy zaufać syrenie? Każdy wybór może cię przybliżyć do upragnionego celu albo od niego oddalić. Czy odważysz się zajrzeć do środka?
Rycerz lwie serce
tekst i il. Delphine Chedru
przeł. Joanna Wajs
wyd. Nasza Księgarnia, 2017
wiek: 0-6, 6-10
cena: 34,90 zł
(kup tutaj)
*** *** ***
„Peter Nimble i magiczne oczy” autorstwa Jonathana Auxiera to niewątpliwy hit na rynku wydawniczym. Przygody niewidomego chłopca skradły serca dzieci oraz dorosłych na całym świecie, a sama wytwórnia Walta Disney’a rozważa jego adaptację filmową. 10 maja premierę miała druga część jego przygód – „Sophie Quire – ostatnia strażniczka książek”.
Minęły dwa lata od kiedy Peter Nimble i sir Spląt uratowali Leszczynowe Królestwo. Teraz zostają ponownie wezwani przez profesora Placka, aby udać się z nową misją – muszą odnaleźć dwunastoletnią Sophie Quire.
Sophie niewiele widziała poza czterema ścianami księgarni, ale kiedy dziwny chłopiec i jego nie mniej dziwny towarzysz składają jej wizytę i pokazują rzadką i tajemniczą księgę, Sophie decyduje się wkroczyć na nową ścieżkę przygód.
Urzekająca opowieść dla wszystkich fanów Piotrusia Pana i Harry’ego Pottera.
Sophie Quire – ostatnia strażniczka książek
Jonathan Auxier
wyd. Dwukropek, 2017
cena: 39,99 zł
wiek: 9+
(kup tutaj)
*** *** ***
Przed drzwiami agencji detektywistycznej „Różowe Okulary” zebrał się niemały tłumek. Pan Mietek, Dominik i Zuzia, ich mama, pani Ryczaj i Asia… Wszyscy chcą sprawdzić, czy detektyw Pozytywka naprawdę zniknął. Może zachorował? Wyprowadził się? Albo wyjechał służbowo? Tylko dlaczego bez pożegnania? To do niego niepodobne. A może coś mu się stało? Mieszkańcy kamienicy nie chcą dopuścić do siebie najczarniejszych myśli.
Tajemnicze zniknięcie detektywa Pozytywki
Grzegorz Kasdepke
il. Piotr Rychelc
wyd. Nasza Księgarnia, 2017
wiek: 6-10
cena: 24,90
(kup tutaj)
*** *** ***
Książka na wakacje dla wszystkich fanów Lassego i Mai. Znajdziecie tu nowe opowiadanie o dwójce detektywów oraz mnóstwo zadań i zagadek. Sudoku, szyfry, gra planszowa, przepis prosto z kawiarni Panini & Bernard, quiz o Valleby czy psychozabawa – każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Kolejne tytuły serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai od kilku lat wybierane są książką roku przez szwedzkie Jury Dziecięce, czyli niemal 50 000 głosujących dzieci, a tym samym nie schodzą w Szwecji z list bestsellerów. W Polsce również cieszą się dużą popularnością.
Akcja książek rozgrywa się w małym szwedzkim miasteczku Valleby i jego okolicach. Główni bohaterowie, Lasse i Maja, chodzą do tej samej klasy i wspólnie prowadzą małe biuro detektywistyczne.
Książki świetnie nadają się dla dzieci, które właśnie zaczynają samodzielnie czytać. Duża czcionka, duża ilość charakterystycznych czarno-białych ilustracji oraz trzymająca w napięciu akcja sprawiają, że nawet najbardziej oporni mali czytelnicy czytają je z wypiekami na twarzach.
Polecamy również Brązową księgę, Srebrną księgę oraz Złotą księgę, które pełne są detektywistycznych łamigłówek, rebusów, zagadek i szyfrów – a wszystko w scenerii miasteczka Valleby i z udziałem bohaterów serii. Z kolei w Pamiętniku detektywa zbierać można rysopisy i odciski palców kolegów i koleżanek.
Wakacje z Lassem i Mają. Co się nie zgadza?
Martin Widmark
il. Helena Willis
przeł. Barbara Gawryluk
wyd. Zakamarki, 2017
cena: 29.90 zł
wiek 6+
(kup tutaj)
*** *** ***
Cześć! Jestem Zula. Mam dziewięć lat i właśnie teraz odkryłam, że jestem czarodziejką! To prawdziwa moc! Mam tu pewną sprawę detektywistyczną do rozwiązania. Naszej nauczycielce, Arlecie Makaron, ukradziono ukochanego psa Kropka. Nasza superekipa – moi najlepsi kumple Kajtek i Maks, kocur Pazur oraz Filip, mój osobisty kameleon – zrobi wszystko, żeby go odnaleźć!
Rezolutna Zula przeprowadza się do domu z niebieskimi wieżyczkami, który zamieszkują jej dwie zwariowane ciotki – Mela i Hela. Magiczna atmosfera domu sprawia, że dziewczynka odkrywa w sobie czarodziejskie moce – potrafi wyczarować na zawołanie czekoladowy torcik, rozumie mowę zwierząt. Zula, zaskoczona swoimi możliwościami, szybko przekona się, że gdy zabraknie przyjaciół i rozwagi, magia może spowodować masę kłopotów.
Zula i porwanie Kropka
Natasza Socha
il. Agnieszka Antoniewicz
wiek: 6-10
cena: 24,90
(kup tutaj)