Kompletując wyprawkę dla maluszka, bardzo często zastanawiamy się nad zakupem elektronicznej niani. Nie jest to produkt pierwszej potrzeby, jednak w wielu sytuacjach może się nam przydać. Przed jego zakupem zastanówmy się jednak, czy faktycznie potrzebujemy tego sprzętu.
Jak działa elektroniczna niania?
Elektroniczna niania składa się z dwóch urządzeń. Jedno z nich to rodzaj mikrofonu (w zaawansowanych urządzeniach to także kamerka) – nadajnik, który ustawiamy w niedalekiej odległości od dziecka, drugie to przenośny odbiornik, dzięki któremu słyszymy, co dzieje się u pociechy. Odbiornik jest urządzeniem poręcznym, które możemy zabrać ze sobą tam, gdzie aktualnie przebywamy. Znajdziemy także modele niani umożliwiające kontakt głosowy z dzieckiem – wtedy rodzic może powiedzieć kilka słów do nadajnika i spróbować uspokoić maluszka na odległość.
Kiedy przyda nam się elektroniczna niania?
Niania sprawdzi się z pewnością w dużym domu, jeśli np. pokój dziecka znajduje się na górze, a my chcemy na dole przygotować obiad w kuchni, posprzątać lub przenieść się na chwilę, np. na taras. Urządzenie sprawi, że nie będziemy musieli sprawdzać co chwilę, czy maleństwo śpi i nas nie potrzebuje.
Zakup elektronicznej niani może być także uzasadniony w przypadku wcześniaków. Urządzenie daje wtedy komfort psychiczny (zwłaszcza takie z podglądem na szkraba), a opiekujący się nim rodzic może wyjść do innego pomieszczenia, np. do toalety, bez obaw, że maluszkowi stanie się coś złego.
Jeśli jednak mamy małe mieszkanie, a dziecko jest tuż obok, zakup elektronicznej niani może okazać się zbędnym wydatkiem i sprzętem, którego nigdy nie wykorzystamy.
Rodzaje urządzeń
Najprostsze urządzanie przekazuje jedynie dźwięki z pokoju dziecka. Bardziej zaawansowany sprzęt może posiadać szereg mniej lub bardziej użytecznych funkcji.
Droższe urządzenia pozwalają na obserwację dziecka za pomocą kamery, mierzą i wskazują temperaturę oraz wilgotność powietrza w pokoju pociechy, spełniają również funkcję lampki nocnej, projektora lub dają możliwość odtwarzania nagrań.
Na rynku znajdziemy także elektroniczne nianie z monitorem oddechu. Urządzenie to kontroluje i monitoruje oddech dziecka dzięki dyskom sensorowym wkładanym pod materacyk łóżeczka i wysyła nam dość głośny sygnał, jeśli maleństwo przestaje oddychać na dłużej niż 15-20 sekund. Taki monitor może zapobiec Zespołowi Nagłej Śmierci Łóżeczkowej (SIDS).
Na co zwrócić uwagę, kupując nianię?
Przed zakupem sprawdźmy oferowany przez producenta zasięg urządzenia. Dosyć istotne może okazać się regulowanie czułości nadajnika oraz informowanie dźwiękiem o utracie zasięgu.
Zwróćmy także uwagę na częstotliwość, na jakiej działa niania. Jeśli mieszkamy w bloku, ważna jest ilość kanałów w urządzeniu. Nianie nadają na rożnych częstotliwościach, a w strefie mocno zabudowanej istnieje spore ryzyko, że nasze urządzenie „ściągnie” sygnał nadajnika sąsiadów.
W przypadku modelu z kamerką dosyć spore znaczenie ma wielkość odbiornika i jakość obrazu. Zbyt mały ekran lub bardzo niewyraźny obraz z kamery nocą sprawią, że korzystanie z niani będzie utrudnione.
Elektroniczna niania nie należy do najtańszych urządzeń, jednak szereg pożytecznych funkcji sprawia, że warto poważnie zastanowić się nad jej zakupem. Pamiętajmy, aby nie wybierać niani w pośpiechu, lecz przyjrzeć się dokładnie funkcjom i parametrom urządzenia, aby spełniały jak najlepiej nasze oczekiwania.