15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal https://egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

Godzina dla ziemi już w sobotę!!!

Agata Opiela
29 marca 2019

W każdą ostatnią sobotę marca organizowana jest akcja, która łączy ludzi na całym świecie niezależnie od narodowości, religii czy poglądów politycznych. Idea globalnej Godziny dla Ziemi jest bardzo prosta: Wyłącz światło na 60 minut – włącz działanie dla ziemi.

Akcja, która rozpoczęła się w 2007 roku, została zainicjowana przez World Wide Fund for Nature i każdego roku inspiruje setki milionów ludzi na całym świecie do chwilowego wyłączenia światła, które symbolizuje to, jak wiele osób zainteresowanych jest przyszłością Ziemi.

W Polsce w każdą ostatnią sobotę marca gasną lampy oświetlające najbardziej charakterystyczne budynki, np. w Warszawie – Stadion Narodowy, w Krakowie – Kościół Mariacki, w Gdańsku – Dwór Artusa, w Katowicach – Spodek, a także mosty na Wiśle.

Na świecie słynne budowle pogrążają się w ciemnościach na 60 minut: Piramidy w Gizie w Egipcie, paryska Wieża Eiffla, Big Ben w Wielkiej Brytanii, Opera w Sydney w Australii, rzymskie Koloseum, Taj Mahal w Indiach i ponad 3000 innych.

Jako konsumenci mamy ogromny wpływ na działania rynku. Jako obywatele – na tworzone prawo. Efekty tych działań są wymierne. W wyniku akcji WWF już przynajmniej 9 państw podjęło działania, by tak zmienić akty prawne, żeby ułatwiały przeciwdziałanie globalnemu ociepleniu. Potrzeba szybkiego działania na rzecz ziemi jeszcze nigdy nie była tak widoczna. Temperatura na Ziemi rośnie. Świadczą o tym nie tylko średnie temperatury roczne, ale topniejące lody Arktyki – o 3% każdej dekady od 1979 r.

Ten, kto gasi światło przyłącza się do apelu, by skończyć z rabunkową gospodarką zasobami na rzecz zmiany codziennych przyzwyczajeń, a także by rządzący wprowadzili rozwiązania systemowe chroniące zasoby naturalne i przestrzeń dla dzikiej przyrody. A na co dzień światli ludzie po prostu zgaszą niepotrzebne światło.

Co jeszcze może zrobić każdy człowiek? Jeść i pić z naczyń wielokrotnego użytku, oddawać elektrośmieci do punktów, gdzie rzadkie metale i inne cenne surowce będą mogły być wykorzystane ponownie, robić zakupy z koszykiem czy torbą wielokrotnego użytku, zainwestować w nowoczesne, energooszczędne formy ogrzewania.