Czy istnieje idealna różnica wieku pomiędzy dziećmi? Na to pytanie próbuje sobie odpowiedzieć wielu rodziców, planujących kolejnego potomka. Bardzo trudno jest jednak jednoznacznie odpowiedzieć. Z pewnością różnica wieku pomiędzy rodzeństwem ma ogromny wpływ na relacje pomiędzy dziećmi i każda ma swoje wady i zalety.
Poniżej dwóch lat
Jeśli zdecydujecie się na kolejne dziecko w momencie, kiedy pierwszy maluch nie ukończył jeszcze dwóch lat, wasz tryb życia nie ulegnie diametralnej zmianie. Przywykłaś już do tego, że spędzasz czas z dzieckiem w domu i już od jakiegoś czasu nie pracujesz. Masz również sporo rzeczy, które zostały po starszaku i nie są one zniszczone.
Dzieci w podobnym wieku z pewnością szybko złapią wspólny język, po jakimś czasie będą się razem bawić i wspólnie spędzać czas. Według badań maluchy wychowane w niewielkim odstępie wiekowym są także w przyszłości zdecydowanie bardziej zżyte.
Wakacje i inne formy aktywności można łatwiej zaplanować w przypadku dzieci, które są w podobnym wieku, mają najczęściej zbliżone zainteresowania i cieszą je te same aktywności.
Tak mała różnica sprzyja także konfliktom i często pojawia się zazdrość o nowego członka rodziny. Starszak może czuć się odrzucony i bardzo przeżywać ogromne zmiany, jakie zaszły w jego życiu.
Przez pierwsze lata dwoje małych dzieci może sprawić, że rodzice będą czuli się zmęczeni całą sytuacją. Czeka ich dwa razy więcej pracy i jeszcze mniej wolnego czasu niż do tej pory.
Będziecie musieli zainwestować w kolejne łóżeczko dla dziecka, przyda się także specjalny podwójny wózek dla maluszka i starszaka.
Od dwóch do pięciu lat
Twoje ciało jest w pełni gotowe na drugą ciążę, a ty zdążyłaś już odetchnąć od pieluch czy nocnych karmień. Wiesz już, czego możesz spodziewać się po maluszku, masz też doświadczenie w kwestii opieki nad noworodkiem.
Starsze dziecko chodzi często do przedszkola, dzięki czemu masz więcej czasu na zajęcie się niemowlakiem i możesz odetchnąć.
Młodszy maluch będzie mógł wiele nauczyć się od brata lub siostry. Naśladując, będzie bardzo szybko się rozwijał.
Będziecie mogli także wykorzystać cały sprzęt oraz ubranka, których pierwsza pociecha już nie potrzebuje.
Nieco starszy maluch potrafi już znacznie więcej zrozumieć i jesteśmy mu w stanie wytłumaczyć pewne sytuacje, jest też zdecydowanie bardziej samodzielny. Smyk często stara się pomóc w opiece nad malcem i pragnie być potrzebny i doceniony.
Problem pojawia się, kiedy długo wyczekiwany brat lub siostra, który miał być przecież świetnym kompanem zabaw, okazuje się bobasem, który główne je i śpi. Wtedy nierzadko straszak przeżywa rozczarowanie nowym domownikiem.
Przez pewien czas dzieci będzie dzieliła przepaść, związana z zupełnie innymi zainteresowaniami. Dopiero w wieku szkolnym może nawiązać się nić porozumienia i współpracy pomiędzy maluchami.
Powyżej pięciu lat
Będziesz musiała odświeżyć swoją wiedzę związaną z opieką nad noworodkiem. To jednak czas, w którym jesteś bardziej dojrzała i zupełnie inaczej odbierać będziesz macierzyństwo.
Młodszy maluch będzie wpatrzony w swojego dużo starszego brata lub siostrę, starszy natomiast nauczy się cierpliwości, a często pełnił będzie rolę „obrońcy”.
Nawiązanie wspólnej relacji i bliski kontakt w przypadku tak dużej różnicy wieku, mogą być bardzo trudne. Dzieci będą na innym etapie życia, będą mieć różnych znajomych i mnóstwo innych rzeczy będzie je dzielić.
Pomimo tego, że starszak jest już w pełni samodzielny, to tak jak na każdym etapie, pojawić się może bunt, niechęć i zazdrość.
Idealna różnica wieku pomiędzy rodzeństwem nie istnieje. Przed podjęciem decyzji o powiększeniu rodziny przeanalizujcie wszystkie za i przeciw i podejmijcie najrozsądniejszą waszym zdaniem decyzję. A może los sam za was zdecyduje?