Już od pierwszych chwil życia każde dziecko ma własny, zdefiniowany genetycznie, typ tożsamości. Przejawia się on głównie w zachowaniu malucha. Jedne dzieci są spokojne, szybko się dostosowują do nowych bodźców, podczas gdy inne, są drażliwe i na nieznane sytuacje reagują płaczem. A jakie jest Twoje dziecko? Poznaj główne typy osobowości.
Badacze postrzegają osobowość przez pryzmat składających się nań cech, tworząc na tej podstawie różne teorie. Jedną z najbardziej popularnych koncepcji jest stworzona na postawie czterech humorów Hipokratesa – krew, flegma, czarna i żółta żółć, teoria wyróżniająca cztery typy temperamentów, będących zalążkiem osobowości.
Zgrywus, czyli typ sangwiniczny
Malec z tym typem temperamentu wyróżnia się dużą aktywnością i ekstrawersją, co oznacza, że potrafi szybko nawiązywać relacje z innymi ludźmi. Cechuje je umiejętność podporządkowywania sobie innych, w tym rodziców. Potrafi motywować do działania, poprzez swój entuzjazm. Sangwinik szybko dostosowuje się do nowych sytuacji i bodźców. To wesoły, spontaniczny, szybko zyskujący sympatię malec, który nie znosi nudy. Ma swobodny styl bycia. Zdarza mu się wyśmiewać czy wyszydzać z innych. Wydaje się być pewny siebie, nie chowa urazy, lubi komplementy. Dużo mówi, często koloryzuje, co może prowadzić do kłamstwa. Nie lubi sztywnych planów ani zajęć, w których nie widzi sensu. W czynnościach przynoszących mu korzyść działa efektywnie.
Gdy masz w domu sangwinika, nie możesz pozwolić to, by Tobą dyrygował. Dziecko – sangwinik uwielbia pochwały, które motywują je do działania. Chwal, ale nie bez powodu. Jasno określaj swoje oczekiwania względem dziecka i konsekwentnie je egzekwuj.
Złośnik, czyli typ choleryczny
Dziecko o temperamencie cholerycznym wykazuje się dużą aktywnością, emocjonalnością i energią życiową. Jego wysoka wrażliwość na bodźce wywołuje gwałtowne i często nieprzemyślane reakcje. Szybko się denerwuje i wypowiada słowa, których potem żałuje. Jest szybki w działaniu, a ponadto lubi rządzić i kierować ludźmi. Ma wrodzoną potrzebę rywalizacji. Charakterystycznym u dziecka-choleryka jest skłonność do robienia na przekór, po swojemu. Jest uparte i oporne w robieniu czegoś, czego się od niego oczekuje. Lubi dominować, chce mieć pewność, że ono tu rządzi, i że jego zdanie się liczy. Pracuje solidnie, szybko i pewnie, lubi, gdy jego praca jest doceniona. Jest niezależne i samowystarczalne.
Gdy masz w domu choleryka, pamiętaj, iż dziecko o tym temperamencie chce myśleć, że to ono ma kontrolę nad sytuacją. Dobrze, by w momencie prób egzekwowania obowiązków, było przekonane o tym, iż ono samo chce coś zrobić, że to jego własna decyzja. Drugą ważną rzeczą jest uwielbienie przez malucha rywalizacji. Zachęcanie go w sposób „kto pierwszy, ten lepszy” może okazać się skuteczną metodą.
Mazgaj – typ melancholijny
U melancholika głównymi cechami jest: wrażliwość, emocjonalność oraz lękliwość. Preferuje samotne spędzanie czasu, unika ekspozycji publicznej. Chętnie spędza czas w sposób twórczy – rysowanie, malowanie. Jest skryty, nieśmiały i bardzo łatwo go zranić. Jakakolwiek krytyka jest przez niego głęboko odbierana, co umniejsza jego, i tak często niewysokie, poczucie własnej wartości. Ma problem z podejmowaniem decyzji, zwłaszcza w sytuacjach nowych, gdyż melancholik znacznie bardziej woli niezmienność i stałość. Jest spokojny i wyciszony. Charakteryzuje go pesymistyczne podejście do rzeczywistości. Lubi oddawać się marzeniom. Jest idealistą, lubi rozmyślać, filozofować.
Gdy masz w domu melancholika, warto byś pracował nad jego poczuciem własnej wartości, gdyż zbyt niska wiara we własne możliwości u Twojego malca może utrudnić i uprzykrzyć jego życie. Staraj się doceniać jego zasługi i pozytywne zachowanie. Nie pozwól, by ktoś wyśmiewał się z powodu jego niepowodzeń lub wpadek. Nie krytykuj, tylko w sposób delikatny zwracaj uwagę. Dopinguj i wspieraj, a przede wszystkim chwal. Zachęcaj do próbowania nowych rzeczy, spędzania czasu z rówieśnikami i naucz mówić o emocjach. Warto wspierać jego twórczość, by w przyszłości móc zbierać owoce dotychczasowych działań.