Koordynacja wzrokowo-ruchowa to zdolność do zsynchronizowania ruchów z sygnałami, które odbieramy zmysłem wzroku. Kształtuje się już u niemowlaków, ale można ją rozwijać całe życie.
Jak ćwiczyć koordynację wzrokowo-ruchową u dzieci?
Współpraca oka i ręki jest konieczna nie tylko do prowadzenia samochodu czy uprawiania sportu, lecz także do wykonywania codziennych czynności, np. ubierania się czy gotowania. Praca nad koordynacją oko-ręka pomoże Twojemu maluchowi w nauce pisania i rysowania, ułatwi naukę w szkole i rozwinie zdolności motoryczne.
Jak rozpoznać zaburzenia koordynacji u dziecka?
Problemy z koordynacją wzrokowo-ruchową szybko stają się widoczne. Jeśli zauważysz, że Twój maluch ma kłopot z rysowaniem, nie potrafi chwycić rzuconej piłki i utrzymać równowagi podczas stania na jednej nodze, pomyśl o terapii integracji sensorycznej lub znajdź w planie dnia czas na wspólne zabawy usprawniające rękę i oko.
Zabawy wspomagające koordynację wzrokowo-ruchową
1. Malowanie piaskiem lub kaszą
Przygotuj sypki produkt (ryż, kaszę, piasek), wysyp na kolorową podkładkę i zachęć dziecko do „rysowania” w nim wzorów czy obrazków.
2. Układanie klocków
Zadbaj o to, by były pozbawione złączeń. Świetnie sprawdzą się tu np. klocki drewniane.
3. Stemplowanie
Przygotuj stempelki, np. z ziemniaka, i farby plakatowe. Pokaż malcowi, jak dobijać na kartce wzory.
4. Lepienie
Pomóż dziecku lepić różne kształty i postacie z plasteliny lub masy solnej. Możecie ulepić proste kształty (np. kulkę, węża) albo bardziej skomplikowane (zwierzątka, zabawki).
5. Przelewanie i przesypywanie
Do tej zabawy przydadzą się pojemniczki o różnych rozmiarach i kształtach. Poziom trudności dopasuj do wieku dziecka: maluchy lepiej poradzą sobie z sypkimi produktami, ciecze to wyzwanie dla raczej dla przedszkolaków.
6. Układanie puzzli
Dla małych dzieci wybieraj układanki z trwałymi, dużymi elementami, przedstawiające zjawiska i przedmioty bliskie maluchowi.
Układanki trenujące koordynację ręka-oko
Układanie puzzli to doskonały sposób na rozwijanie spostrzegawczości i motoryki małej. Dla maluchów już od pierwszego roku życia polecamy Układanki malucha z serii Kapitan Nauka . Dwu- i trzyczęściowe puzzle z pogodnymi ilustracjami przedstawiają obiekty z najbliższego otoczenia dziecka, ćwiczą myślenie logiczne, kojarzenie i wyciąganie wniosków, wspierają wczesną naukę języka angielskiego, liczenia i czytania globalnego.
W serii ukazały się:
Układanki malucha. Co pasuje?
Układanki malucha. Znajdź zwierzę
Układanki malucha. Kształty
Układanki malucha. Angielski Kolory
Układanki malucha. Angielski Liczby
Układanki malucha. Angielski Zwierzęta
Więcej informacji:
Układanki malucha
https://goo.gl/d2s4co
Cena: 19,99 zł
Marka: Kapitan Nauka
Wydawnictwo Edgard, Warszawa 2018
Polub Kapitana: www.facebook.com/KapitanNauka
kapitan jest też na Instagramie! @kapitan_nauka