Nigdy nie wiemy, jak potoczą się ścieżki rozwoju kariery naszej pociechy. Świat pędzi naprzód, a wraz z nim zmienia się zapotrzebowanie na rynku pracy. Pomimo ciągłych zmian, ze stale zmieniającymi się trendami z pewnością poradzą sobie osoby przedsiębiorcze i zaradne, znające swoją wartość i potrafiące się odnaleźć w codziennej rzeczywistości.
Nie ma idealnego sposobu na wychowanie przedsiębiorczego dziecka. Ogromny wpływ na zmysł przedsiębiorczości u człowieka ma z pewnością temperament, wrodzone zdolności, a także zainteresowania. Sami jesteśmy jednak w stanie pomóc maluszkowi i wyćwiczyć pewne nawyki, dzięki którym smyk łatwiej poradzi sobie w przyszłości.
Czym właściwe jest przedsiębiorczość?
Przedsiębiorczość jest umiejętnością zarządzania finansami i właściwym ich gospodarowaniem. To także kreatywność, dostrzeganie właściwych okazji i umiejętność wykorzystywania nadarzających się szans. Osoba przedsiębiorcza nie boi się ryzyka i potrafi przystosować się do zmieniających się warunków, jest zdecydowana, samodzielna, asertywna i ciekawa świata. Jak jednak pomóc dziecku rozwijać w sobie chociaż część z tych umiejętności?
Dobry przykład
Przekazujmy dziecku właściwe wzorce zachowań i racjonalnie zarządzajmy budżetem. Oszczędzajmy i inwestujmy odpowiednio pieniądze. Rozmawiajmy z dzieckiem o tym, skąd się biorą pieniądze, wytłumaczmy, dlaczego chodzimy do pracy i objaśnijmy, jaką wartość mają pieniądze. Dobrym pomysłem będzie także zaangażowanie dziecka w planowanie domowego budżetu. Podliczanie wydatków, płacenie rachunków i rozsądne planowanie zakupów będzie dla niego świetną lekcją i wprowadzeniem do świata finansów.
Nauka przez zabawę
Dzieci najlepiej przyswajają wiedzę, bawiąc się. Zabawa w sklep czy restaurację pozwoli im na poznawanie zależności finansowych, właściwe planowanie i pobudzi ich kreatywność. Starsze dzieci chętnie zagrają w grę planszową związaną z ekonomią, taką jak choć chyba wszystkim znane Monopoly.
Obowiązki domowe
Posiadanie własnych obowiązków w domu wyrabia w dziecku sumienność, obowiązkowość i odpowiedzialność. Według badań, dzieci posiadające obowiązki domowe od najmłodszych lat, mają większe szanse na osiągniecie sukcesu zawodowego w dorosłym życiu, są zaradne i bardziej samodzielne.
Zaangażowanie malucha w domowe obowiązki sprawia, że zdobywa on umiejętności niezbędne mu w dorosłym życiu. Właśnie ta wiedza i umiejętności bywają nieocenione, kiedy pociecha jest już „na swoim” i musi radzić sobie ze wszystkim sama.
Powierzając dziecku konkretne zadania sprawiamy, że jest ono bardziej odpowiedzialne i stara się jak najlepiej wypełniać powierzone mu zadanie. Dzięki temu, zdecydowanie lepiej radzi sobie później z wypełnieniem ważnych zadań w przyszłości i ma inne podejście do życia.
Dodatkowo, smyk widząc, ile niektóre obowiązki wymagają zaangażowania, zaczyna zwracać większą uwagę na otoczenie wokół, a także ma większy szacunek do naszej pracy.
Kieszonkowe
Dziecko otrzymujące kieszonkowe uczy się właściwego planowania i oszczędzania pieniędzy. Otrzymując choćby niewielką sumę, pociecha może z wyprzedzeniem planować swoje wydatki oraz przeznaczać je na zamierzone wcześniej cele. Maluch zaczyna rozumieć, że odpowiednio gospodarując pieniędzmi, jest w stanie po pewnym czasie kupić sobie wymarzone przedmioty. Złe decyzje stanowią dla niego swojego rodzaju nauczkę, po której wyciąga wnioski i w przyszłości stara się być bardziej rozważny.
To także świetna lekcja wytrwałości. Bardzo często dziecko musi dość długo odkładać pieniądze, aby móc kupić sobie wymarzony gadżet. W ten sposób docenia wartość pieniędzy i zaczyna rozumieć, że nie zawsze wszystko otrzymujemy bez wysiłku.
Jeśli zdecydujemy się na przyznawanie dziecku kieszonkowego, dobrym pomysłem w przypadku starszej pociechy może być założenie indywidualnego konta w banku. Dzięki takiemu rozwiązaniu dziecko będzie mogło przechowywać swoje pieniądze w bezpieczny sposób, a my będziemy mieć kontrolę nad jego wydatkami (takie konto najczęściej połączone jest w jakiś sposób z kontem lub telefonem rodzica i mamy do niego wgląd).
Wspierajmy
Zachęcajmy do czytania książek, poszerzania horyzontów, wyszukiwania informacji. Pozwólmy zadawać setki pytań i starajmy się na nie odpowiadać (tu z pomocą przyjdzie nam internet).
Nie podcinajmy dziecku skrzydeł i pozwólmy mu mieć marzenia. Przecież wiele spośród nich, nawet jeśli nam wydają się mało realne, ma szansę na spełnianie. Upór w dążeniu do celu i konsekwencja mogą sprawić, że pociecha stanie się kimś wielkim.
Warto wykorzystać nadarzające się okazje, aby nauczyć dzieci przedsiębiorczości. Pozornie błahe codzienne czynności i zabawy mogą być świetną okazją do kształtowania zaradności u pociechy i mogą mieć wpływ na to, jak poradzi sobie ona w dorosłym życiu.