Afazja, to zaburzenie mowy, polegające na nierozumieniu przez dziecko mowy, bądź niemożności wypowiedzi słownej tego, o czym dziecko myśli, pomimo prawidłowo rozwiniętego aparatu mowy. Afazja, to zaburzenie mowy związane z funkcjonowaniem mózgu.
Występują dwa rodzaje afazji:
- Afazja czuciowa (zwana sensoryczną) – polega na nie rozumieniu mowy. W łagodniejszych przypadkach, chorzy rozumieją sens zdań dopiero po kilkakrotnym powtórzeniu. W przypadkach cięższych, chorzy rozumieją znaczenie, tylko co poniektórych słów, ale nie potrafią zrozumieć dłuższych zdań, czy złożonych wypowiedzi. Chorzy z tym typem zaburzenia często mówią dużo, ale niepoprawnie, niedostrzegając popełnianych przez siebie błędów.
- Afazja ruchowa (zwana motoryczną) – polega na trudnościach w wypowiadaniu się. Afazja ruchowa charakteryzuje się tym, że osoby z takim zaburzeniem potrafią: jeść, krzyczeć, gwizdać, cmokać, ale nie potrafią tworzyć słów, mówić tego o czym właśnie myślą. Chorzy z afazją ruchową mówią mało i powoli, mówienie jest dla nich sporym wysiłkiem. Badania wykazują, że ludzie z afazją ruchową rozumieją co się do nich mówi, często są też świadomi popełnianych przez siebie błędów. U dzieci i młodzieży, kiedy mózg ciągle jeszcze się kształtuje, istnieją duże szanse, na to, że zaburzenia związane z afazją ruchową uda się wyrównać.