Macierzyństwo to czas, który całkowicie odmienia życie kobiety. Dzięki nowym doświadczeniom i wyzwaniom okres ten jest jednym z najcenniejszych – zarówno dla mamy, jak i dla dziecka. Mama stara się spędzić z pociechą jak najwięcej czasu, dlatego decyzja o powrocie do pracy po urlopie macierzyńskim może okazać się trudna. Kobiety, które karmią piersią, mają jeszcze większy dylemat i obawy, czy uda im się podtrzymać laktację. Powrót pracy wcale nie musi oznaczać zakończenia karmienia piersią! Ale co zrobić, kiedy zastanawiasz się nad zmianą sposobu żywienia dziecka?
Dobry plan to podstawa!
Kiedy urlop macierzyński dobiega końca, wiele kobiet zastanawia się nad tym, czy powrót do pracy oznacza odstawienie dziecka od piersi. Mama pracująca przez większą część dnia będzie się teraz zajmować obowiązkami zawodowymi, podczas gdy opiekę nad dzieckiem przejmie ktoś inny. W jaki sposób kontynuować karmienie piersią po powrocie do pracy? Przede wszystkim trzeba dobrze się przygotować! Kiedy większość dnia mama spędza poza domem, takie czynności jak prasowanie, sprzątanie czy pranie mogą okazać się czasochłonne. Dzielenie obowiązków pomiędzy członków rodziny czy zatrudnienie pomocy domowej są świetnym i prostym rozwiązaniem, które pomogą zaoszczędzić sporo czasu! Niezwykle istotne dla karmienia piersią jest zachowanie równowagi między obowiązkami zawodowymi a życiem osobistym. Dzięki niej podtrzymanie laktacji okaże się łatwiejsze, a organizm kobiety szybciej zaakceptuje zmiany. Ważne, by czas karmienia był momentem zarezerwowanym wyłącznie dla mamy i dziecka, dlatego przed powrotem do pracy przydatne będzie dostosowanie rytmu karmień do nadchodzących zmian.
Dla dobra dziecka warto, aby zmiany dot. karmienia wprowadzać wcześniej i stopniowo – wtedy maluch będzie miał więcej czasu na ich akceptację. Przykładowo można przyzwyczajać go do tego, że nakarmić go może też ktoś inny – nie tylko mama, co miało miejsce przez pierwsze miesiące jego życia. Tata, babcia lub dziadek mogą karmić niemowlę butelką, a także na etapie rozszerzania diety. Podawanie nowych posiłków będzie okazją do nawiązania bliższego kontaktu z dzieckiem dla pozostałych członków rodziny, którzy nie tylko pomogą przyzwyczaić mu się do nowej sytuacji, ale również okażą się wsparciem w zapewnieniu prawidłowego jadłospisu dla malucha.
Praktyczne rady dla karmiącej mamy
Wbrew pozorom powrót do pracy może pozytywnie wpłynąć na dziecko, które wyczuwa emocje mamy. Gdy mama pracująca realizuje się zawodowo i jest szczęśliwa, dziecko również jest zadowolone i bardzo często spokojniejsze. Dodatkowo utrzymanie dalszego karmienia piersią sprawi, że zmiana będzie mniej zauważalna dla pociechy, a mama będzie miała pewność, że daje dziecku najlepszy pokarm, jaki istnieje. Podczas pobytu w pracy karmienie dziecka na żądanie nie będzie możliwe, dlatego piersi mogą napełniać się mlekiem. Chcąc jak najdłużej podtrzymać laktację, warto opanować sztukę odciągania pokarmu. Czynność ta sprawi, że piersi w dalszym ciągu będą produkować pokarm, a dziecko pod nieobecność mamy nadal będzie mogło się cieszyć pełnowartościowym mlekiem – tylko zamiast z piersi, będzie je otrzymywać z butelki. Dzięki odciągnięciu pokarmu przed wyjściem z domu partner, dziadkowie lub opiekunka będą mogli podać niemowlęciu mleko, kiedy mamy nie będzie w pobliżu. Będąc w pracy, warto wyznaczyć stałe pory odciągania pokarmu i wybrać odpowiednio ciche, intymne i czyste miejsce. Po powrocie do domu karmienie piersią jest nadal możliwe, można to robić na życzenie lub spróbować ustalić dogodne pory na przystawianie pociechy do piersi. Mimo że czas spędzany z dzieckiem będzie teraz krótszy, karmienie piersią nadal może być okazją do rozwijania wspólnej więzi, której mama i dziecko tak bardzo potrzebują. Ważne jest, by zbyt wcześnie się nie zniechęcać – nowe okoliczności wymagają czasem trochę cierpliwości i wytrwałości. Pogodzenie pracy i karmienia piersią naprawdę jest możliwe!
To warto wiedzieć
Planując konkretny termin powrotu do pracy, warto wcześniej dobrze nauczyć się techniki odciągania pokarmu, by nie sprawiało to później dodatkowych kłopotów.
Ułatwieniem dla mamy może okazać się zakup odciągacza mechanicznego, który przyspieszy odciąganie pokarmu.
Przed powrotem do pracy warto wcześniej nauczyć dziecko pić z kubeczka lub butelki, pozwoli to łatwiej przyzwyczaić się do nowych warunków – zarówno mamie, jak i dziecku.
Złoty standard
Każda mama, która wraca do pracy, a jej piersi wciąż produkują pokarm, powinna wiedzieć, że mleko kobiece to mieszanka składników odżywczych w idealnej proporcji, która zaspokaja wszystkie potrzeby dziecka w pierwszych miesiącach po narodzinach. Karmienie piersią to bez wątpienia najlepszy sposób żywienia niemowlęcia, dlatego według najważniejszych instytucji naukowych i organizacji ds. żywienia najmłodszych, w tym Polskiego Towarzystwa Gastroeneterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, celem do którego należy dążyć jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia. Nie określono, kiedy mama powinna przestać karmić swoje dziecko piersią, jest to uzależnione od jej preferencji, stanu zdrowia, warunków środowiskowych oraz rozwoju i potrzeb dziecka. Mleko kobiece zapewnia dziecku nie tylko idealnie dostosowany do jego potrzeb skład pokarmu, ale pełni również rolę ochronną przed chorobami i alergiami. Mleko kobiece uznawane jest za złoty standard żywienia niemowląt. Dlaczego?
Jego skład dostosowuje się do etapu rozwoju i apetytu dziecka – im więcej niemowlę zje, tym więcej piersi mamy wyprodukują mleka.
Jest nośnikiem informacji dla dziecka – dzięki zawartości około 40 różnych substancji zapachowych, które pozwalają niemowlęciu odróżnić mleko mamy od mleka innej kobiety.
Zawiera wszystkie składniki (poza witaminami D i K, które należy suplementować po konsultacji z lekarzem), ważne dla prawidłowego rozwoju niemowlęcia.
Jeśli z określonych przyczyn mama nie może karmić lub kontynuować karmienia piersią, dla wspierania prawidłowego rozwoju dziecka powinna wybrać mleko następne inspirowane badaniami nad składem jej pokarmu. Tego typu produkty nigdy nie zastąpią mleka mamy, ale dzięki najnowszej wiedzy i odkryciom naukowym są tworzone w taki sposób, aby dostarczały dziecku składniki niezbędne dla jego prawidłowego rozwoju. Naukowcy NUTRICIA od 40 lat prowadzą badania nad składem mleka mamy, nieustannie doskonaląc receptury mlek modyfikowanych. Dzięki ich osiągnięciom udało się stworzyć Bebilon Profutura 2, najbardziej zaawansowaną formułę wśród produktów Bebilon 2, dla niemowląt po ukończeniu 6. miesiąca życia doskonałą, gdy mama decyduje się podawać dziecku mleko następne. Teraz produkt dostępny jest w nowym, innowacyjnym na polskim rynku opakowaniu!
Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.