Często pomimo wielu godzin spędzonych nad książką czy notatkami, większość informacji, które usiłowaliśmy przyswoić, ulatuje z naszej głowy niczym bańka mydlana. Okazuje się, że taka nauka bardzo rzadko jest efektywna i przynosi zamierzony efekt. Warto wtedy sięgnąć po inne metody, które sprawią, że zapamiętywane przez nas informacje pozostaną z nami na dłużej.
Dzieci, które rozpoczynają przygodę ze szkołą, mogą mieć problem ze skutecznym zapamiętywaniem nowych treści. Naszym zadaniem jest pomóc im w tej trudnej sztuce.
Jedne dzieci zapamiętują najszybciej wszelkiego rodzaju informacje, doświadczając pewnych rzeczy. Dotykając przedmiotów, starają się zrozumieć dane zagadnienie. Inne to wzrokowcy, dla których pomocne okażą się ilustracje, schematy czy rysunki. Obserwując malucha i poznając jego styl nauki, jesteśmy w stanie dopasować odpowiednie metody i wykorzystywać przeróżne techniki w celu opanowania przez niego materiału.
Przede wszystkim wspieraj
Warto wspierać proces uczenia i nastawiać dziecko do nauki w sposób pozytywny. Pomóżmy stworzyć dziecku plan działania. Dzięki temu nauka będzie skuteczniejsza, a maluch bardziej pewny siebie. Wspierajmy choćby najmniejszy sukces dziecka i doceniajmy jego starania. To z pewnością da mu większą motywację do działania. Zestresowany i pozbawiony pewności siebie smyk będzie zniechęcony i zabraknie mu chęci do nauki.
Przygotujcie się
Ogromny wpływ na jakość nauki ma miejsce, w którym pracuje dziecko. Wybierzmy pomieszczenie w domu, w którym nikt mu nie będzie przeszkadzał. Nie pozwalajmy maluchowi w trakcie nauki oglądać telewizji czy bawić się. Jego uwaga powinna być skupiona tylko na jednej rzeczy. Przed przystąpieniem do pracy smyk powinien skorzystać z toalety, zjeść coś lub się napić. Nie przeszkadzajmy mu i nie pytajmy o rzeczy niemające związku z danym tematem. Rozplanujmy także krótkie przerwy, zmęczenie nie sprzyja koncentracji i właściwemu zapamiętywaniu.
Prawo pamięci
Specjaliści uważają, że częste, wielokrotne czytanie notatek i „wkuwanie na pamięć” jest jedną z najgorszych metod nauki. Podkreślanie tekstu czy zaznaczanie najważniejszych informacji nie zda się na zbyt wiele, jeśli odłożymy naukę na ostatnią chwilę. Warto rozpocząć możliwie jak najwcześniej i systematycznie powtarzać materiał. Udowodniono, że już po godzinie zapominamy nawet połowę dopiero co zdobytych informacji. Dlatego już wtedy zróbmy sobie 5 minutową powtórkę (lub dłuższą, jeśli materiału jest sporo). Informacje pozostaną w naszej głowie na dłużej, powtórzone ponownie dzień później, a następnie jeszcze raz po tygodniu.
Zdecydowanie lepiej zapamiętujemy także to, czego uczyliśmy się na samym początku i na końcu. Stad też więcej powtórzeń wymagały będą informacje zawarte w środku materiału. Czas, jaki powinniśmy poświecić na naukę, to maksymalnie 60 minut. Po godzinie należy robić 10-15 minutową przerwę.
Jaką metodę nauki wybrać
Każdy uczeń musi wypracować swoja własną strategię uczenia się. Z własnego doświadczenia jednak wiemy, że zapamiętujemy szybciej rzeczy oryginalne, zabawne, a często nawet absurdalne. Tutaj mogą nam pomóc techniki mnemotechniczne. Pozwalają one na dosyć szybkie zapamiętywanie, dzięki połączeniu informacji z obrazem, skojarzenia z innymi elementami, często mającymi formę żartobliwą lub logiczną. Co dosyć istotne, skojarzenia każdy może budować samodzielnie i łączyć je z dowolnym tematem. Przykładowo, jeśli chcemy zapamiętać rodzaje przypadków, wystarczy, że stworzymy zdanie: Mama Dała Celinie Bułkę Nasmarowaną Masłem Wiejskim.
Standardowe notatki są mało atrakcyjne dla mózgu, a przyswojone już informacje szybko znikają. Rozrysowanie zagadnienia w formie tak zwanej mapy myśli może wtedy znacząco pomóc. Człowiek myśli raczej skojarzeniami: słowami-kluczami, obrazami, symbolami i kolorami, a nie zdaniami. Mapa myśli przypomina rozgałęzione drzewo, w centralnym punkcie mapy znajduje się temat, a od niego wychodzą poszczególne jego aspekty.
Pokażmy dziecku, że nauka może być twórcza i ciekawa. Najważniejsze jest poznanie swoich własnych preferencji dotyczących sposobu nauki, dzięki którym stanie się ona przyjemna i pełna wyzwań.