Trudno wyobrazić sobie życie bez mediów. Internet stwarza pozwala nam na rzeczy niewyobrażalne, a możliwości które stwarza nigdy nie były większe. Od zdobycia wszelkich informacji, czy danych dzieli nas bowiem zaledwie kilka kliknięć myszki.
W ciągu kilku sekund możemy uzyskać dostęp do najnowszych wiadomości ze świata, czy też za pomocą portali społecznościowych utrzymywać ciągłą łączność ze znajomymi. Wszystkie te doświadczenia spotęgowane zostały dodatkowo przez pandemię koronawirusa, w wyniku której właściwie z dnia na dzień zmuszeni byliśmy przenieść całą swoją działalność do świata wirtualnego. Pociąga to za sobą liczne zagrożenia, z których nierzadko nie zdajemy sobie sprawy. Treści rozpowszechniane w sieci bardzo często nie są wiarygodne, uległy modyfikacji lub są też po prostu fake newsem. Rozpoznanie w mediach prawdy od kłamstwa jest umiejętnością trudną, a przy tym znajdującą się zupełnie poza spectrum zainteresowania i nauczania w szkołach. Łatwowierna i mało doświadczona młodzież staje się więc obiektem manipulacji. Bezkrytycznie i bezmyślnie rozpowszechnia fałszywe informacje, nie poświęcając nawet czasu na zweryfikowanie ich wiarygodności.
Problem ten dostrzeżony został przez grupę ośmiu licealistek z Łodzi i Krakowa, które poprzez kampanię społeczną – „zdezINFORMOWANI” pragną uświadamiać swoich rówieśników o różnorodnych technikach manipulacyjnych oraz sposobach umożliwiających rozpoznanie prawdy od spreparowanej informacji. Umiejętność wcale nie banalna, a tak kluczowa w dzisiejszym świecie, gdzie wszelakiego rodzaju teorie spiskowe, czy fake newsy są modne i powszechnie dostępne.
Projekt realizowany jest głównie przy pomocy różnego rodzaju portalów społecznościowych. „ZdezINFORMOWANYCH” można więc odszukać na Facebooku czy Instagramie, gdzie publikowane są różnego rodzaju infografiki, w sposób przystępny objaśniające zagadnienia z zakresu technik manipulacyjnych i nie tylko. Na stworzonej od zera stronie internetowej https://zdezinformowani.com, publikowane są dodatkowo artykuły znacznie poszerzające zagadnienia z zakresu edukacji medialnej oraz podcasty, nagrywane z takimi uznanymi specjalistami jak np. Maciej Okraszewski z Działu Zagranicznego (dostępne również na Spotify oraz Youtube). Działalność ,,zdzeINFORMOWANYCH” nie ogranicza się jedynie do publikowania treści. Dziewczyny utworzyły też broszurę informacyjną zawierającą informację o fake newsach, manipulacji oraz sposobach na jej zwalczanie, którą pragną rozesłać do szkół w całej Polsce. W ostatnim czasie miały miejsce warsztaty internetowe oraz akcja plakatowa, która rozegrała się w Krakowie. Bardzo zachęcamy do śledzenia dalszej działalności tego projektu!