Pierwsza książka o przygodach Patego, jednego z ulubionych fińskich dziecięcych bohaterów literackich i druga wydana przez Widnokrąg pod hasłem „Bliskie dalekie sąsiedztwo”. W ramach projektu ukazują się książki uznanych skandynawskich autorów – historie o współczesnych bohaterach i ich codziennych (a czasem niecodziennych) sprawach, które pokazują, że – mimo odległości, innego środowiska i odmiennych zwyczajów – jesteśmy do siebie podobni. Biorąc pod uwagę fakt, że Timo Parvela to mistrz absurdalnego humoru, który doceniają i młodzi, i starsi czytelnicy, radość z czytania gwarantowana.
Pate miewa różne pomysły, ale i tak wszyscy go uwielbiają! W tym roku otrzymuje od swojego nauczyciela zadanie na wakacje: prowadzenie dziennika. Chłopiec uznaje jednak, że pisanie dziennika to straszny obciach. Postanawia założyć bloga. Na początku praca nie idzie mu zbyt gładko, ale dziwny, nielubiący dzieci stryjek, który przyjeżdża z wizytą, sprawia, że życie zaczyna być ciekawsze… A wszystko, co się wydarza opisuje na blogu. Wkrótce zaczyna stukać w kółko…
Chłopiec jest zafascynowany gościem i stara się na wszelkie sposoby umilić mu pobyt w ich domu (na przykład myjąc mu okulary, używając pasty do zębów i wazeliny). Stryj („jest podobno inżynierem. Zaprojektował zębatkę, z której jest bardzo dumny”) ma bzika na punkcie efektywnego zarządzania czasem, ale traci tę cechę, gdy zakochuje się w instruktorce pływania; sam pływać nie umie. Rodzice Patego zachowują – o dziwo – zimną krew, niezależnie od sytuacji, a jego wpisy na blogu zbierają coraz więcej komentarzy…
Książki o Patem mają atrakcyjną dla dzieci (szczególnie tych stawiających pierwsze kroki w czytaniu) formę graficzną – krótkie teksty narracyjne w formie wpisów w internetowym blogu są przeplatane dialogami, a dynamiczne ilustracje dopełniają opisu. Taką książkę łatwo się czyta i szybko daje się wciągnąć w wartką akcję.
Książka została przetłumaczona na wiele języków (estoński, niemiecki, węgierski, łotewski). Jedna z części serii nagrodzona została w 2017 nagrodą Runeberg Junior Prize. Wpisuje się w popularny ostatnio trend książek graficznych.
Wszystkie wybrane do projektu „Bliskie dalekie sąsiedztwo” tytuły pokazują uniwersalność dziecięcych doświadczeń, mimo odrębnych od polskich społecznych, środowiskowych i kulturowych warunków życia w Estonii czy Finlandii – mówi Dorota Górska, współzałożycielka wydawnictwa Widnokrąg i jedna z autorek projektu „Bliskie dalekie sąsiedztwo”. – Dzięki temu czytelnik z jednej strony może czuć się bezpiecznie, bo odkrywa, że żyje i odczuwa podobnie jak jego rówieśnicy w innych, często w ogóle nieznanych krajach, z drugiej – odbywa podróż w sensie geograficznym i kulturowym – kontynuuje.
W przygotowaniu kolejna część serii: ,,Pate gra w piłkę”.
Pate pisze bloga
Timo Parvela
przeł. Iwona Kiuru
il. Pasi Pitkänen
wyd. Widnokrąg, 2018
wiek: 7+