Wielu z nas z rozrzewnieniem wspomina czasy dzieciństwa i przypomina sobie melodie, które kiedyś śpiewali nam do snu rodzice. Ciche, delikatne kołysanki sprawiały, że zasypianie było znacznie łatwiejsze, a nocne strachy znikały. Teraz te dawne piosenki na nowo odżywają w pamięci za sprawą naszych pociech.
Śpiewanie dziecku przed snem niesie za sobą szereg korzyści. Jeśli do tej pory nie śpiewaliśmy jeszcze pociechom kołysanek, warto odkryć i wykorzystać ich niezwykłą moc i włączyć na stałe ten rytuał do codziennego życia.
Zalety śpiewania kołysanek
Podstawową funkcją kołysanki jest wyciszenie dziecka, ukołysanie go do snu. Wolna melodia i prosty, jednostajny, kołyszący rytm tych piosenek pozwalają się maluchowi zrelaksować i wyciszyć. Szkrab, słysząc znajome dźwięki, powtarzającą się w każdej zwrotce melodie oraz czując naszą obecność wie, że wszystko jest dobrze i zyskuje poczucie bezpieczeństwa.
Dodatkowo, kołysanki stymulują do działania mózg i sprawią, że dziecko szybciej zapamiętuje i lepiej się rozwija. Powtórzenia określonych zwrotów, dźwięków i melodii dosyć szybko zostają przez dziecko zapamiętane i później wykorzystywane na co dzień w różnego rodzaju kontekstach sytuacyjnych. Ponadto pociecha, skupiając się na tym, co słyszy, poprawia zdolność koncentracji. Szkrab poznaje także melodię języka, dzięki czemu łatwiej jest mu potem formułować własne wypowiedzi.
Śpiewanie przed snem jest drogą do zacieśnienia relacji pomiędzy dzieckiem a rodzicami. Maluchy, których mama lub tata śpiewali przed zaśnięciem, mają później lepszy kontakt z rodzicami i tworzy się między nimi specyficzny rodzaj emocjonalnej bliskości.
Wpływ muzyki na człowieka
Muzyka może dawać radość, odprężenie, rozwijać wrażliwość i uczucia. Pewne utwory muzyczne obniżają napięcie mięśniowe oraz mają pozytywny wpływ na układ nerwowy, układ pokarmowy oraz układ krążenia.
Badania wykazują, że istnieje związek pomiędzy osiąganymi wysokimi wynikami w nauce, a ekspozycją na różnego rodzaju dźwięki. To środek bardzo często wykorzystywany w terapiach, który pozwala odreagowywać stany napięć i pomaga wyciszyć dziecko. Otaczające malucha dźwięki pozwalają mu zrozumieć świat wokół oraz uczą wyrażania swoich pragnień i uczuć, budzą potrzebę aktywności artystycznej. Specjaliści twierdzą, że Im wcześniej zaczniemy dziecku śpiewać i otaczać je muzyką, tym lepiej dla jego zdolności uczenia się i pamięci.
Część z nas unika śpiewania kołysanek maluchowi, ponieważ twierdzi, że śpiewać nie umie lub wymawia się brakiem czasu. Nawet jeśli nie mamy najlepszego głosu, nie przejmujmy się tym specjalnie, dla dziecka głos ukochanej osoby jest przecież najpiękniejszy. Nie uważajmy też, że śpiewanie smykowi przed zaśnięciem jest stratą czasu. Chwile spędzone z dzieckiem zacieśniają więzi i sprawiają, że rodzice i dzieci stają się sobie jeszcze bliżsi.