15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal https://egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

Segregacja na wesoło, czyli gramy w „Segreguj na 5”

Avatar
15 marca 2021

Nauka przez zabawę to najskuteczniejsza forma przekazywania wiedzy już od najmłodszych lat. Czy zastanawialiście się, w jaki sposób nauczyć dzieci segregacji śmieci? Czy posiadacie w domu pojemniki w różnych kolorach lub z oznaczeniem, który śmieć należy wyrzucić do którego kosza?

Pomysłów na naukę segregacji jest wiele. Możemy sami stworzyć z dziećmi odpowiednio dopasowane kolorystycznie pojemniki z właściwym oznaczeniem, możemy za każdym razem przypominać i sugerować właściwe umieszczenie odpadu w jednym z 5 przypisanych koszy, możemy również stworzyć grę, pytania czy ciekawostki na temat segregacji. Każdy sposób jest dobry, aby wykształcić w dzieciach nawyk prawidłowego porządkowania przestrzeni.

Urząd Miasta Stołecznego Warszawy wyszedł nam naprzeciw i stworzyło bardzo ciekawe materiały pomocne w utrwaleniu właściwych nawyków segregacji, zawierające merytoryczną wiedzę na temat ochrony środowiska czy wykorzystania odpadów i ponownego wytworzenia z nich książek, butelek, a nawet namiotu.

Wersję wydrukowaną gry „Segreguj na 5” w bardzo eleganckim ekologicznym kartoniku, z instrukcją i wariantami wiekowymi oraz kartonikami z obrazkami odpadów, otrzymaliśmy jako bezpłatny egzemplarz, niemniej na stronie https://segregujna5.um.warszawa.pl/sprawdz-sie/ znajduje się gra, w której każdy może sprawdzić swoją wiedzę – powodzenia!

Papierowa wersja gry zawiera wariant dla najmłodszych – ASY SEGREGACJI oraz dla troszkę starszych – ORŁY czy MISTRZOWIE SEGREGACJI. Każda z tych form jest bardzo interesująca i angażująca, zarówno w samodzielną, jak również wspólną z rodzeństwem czy opiekunem formę spędzenia czasu.

Zestaw zawiera również ilustracje ze wszystkimi kategoriami odpadów przyporządkowanymi odpowiedniemu koszowi. Już najmłodsze dzieci mogą swobodnie dopasowywać odpady do jednego z pięciu koszy. Możliwości na korzystanie z zestawu „Segreguj na 5” jest zdecydowanie więcej niż pięć, a pomysł i wykonanie niejeden nauczyciel oceniłby na 5, a nawet 6!

Dzieci często pytają, dlaczego mają segregować odpady. Otóż dzięki naszemu wspólnemu zaangażowaniu, m.in. zmniejszymy zużycie cennych surowców, ograniczymy emisję trujących gazów oraz ilości ścieków, zadbamy o środowisko naturalne – ochronimy glebę, a także mamy wpływ na powtórne wykorzystanie części odpadów w nowym wcieleniu. Czy wiecie, że np. z butelek PET mogą powstać buty?

Pamiętajcie, że segregując odpady, oszczędzamy energię elektryczną i wodę. Każdy z nas chce żyć na czystej planecie, dlatego pamiętajmy, aby dobrze poznać zasady korzystania z pięciu koszy. #SegregujNa5! i zadbajmy wspólnie o środowisko i naszą planetę.

Czy wiecie, że 11 maja w kalendarzu Dni Wyjątkowych przypada Dzień Bez Śmiecenia?

Zapraszamy na czysta.um.warszawa.pl po zbiór rzetelnych wiadomości na temat segregacji, natomiast zbiór praktycznych informacji #RadyNaOdpady znajdziesz w wyszukiwarce segregujna5.um.warszawa.pl.

Segregacja nigdy nie była tak prosta. Świetna zabawa gwarantowana!

Anna Czarnowska