Już od najmłodszych lat warto uczyć dziecko, że jego zdanie jest dla nas ważne i dawać możliwość wyboru. W przyszłości ugruntuje to w nim pewność siebie oraz odwagę w podejmowaniu decyzji. Jak to zrobić? Zacząć od drobnych codziennych spraw jak np. dobór garderoby. W ten sposób tworzymy dziecku przestrzeń, w której własne decyzje kształtują jego świat.
Dziecko uczy się życia i otaczającego je świata każdego dnia. Nawyki, które wyrobi sobie pod okiem rodziców, ukształtują jego osobowość i będą miały duży wpływ na jego przyszłość. Warto zachęcać je do wyrażania swojego zdania w codziennych sytuacjach.
Powodów do ćwiczenia umiejętności dokonywania wyborów dostarczy całej rodzinie firma Wola, której jesienna kolekcja skarpetek i rajstop jest już dostępna w sprzedaży. „Dzieci lubią być samodzielne jeśli tylko mają na to zgodę rodziców. Można to zaobserwować np. podczas zakupów garderoby. Mamy pokazują dziecku np. różne modele skarpetek i pozwalają wybrać te, które będzie chciało nosić. Jedne lubią kolorowe, ale gładkie, inne we wzorki. Jest też grupa miłośników skarpetek z postaciami z bajki. Możliwość podejmowania decyzji sprawia im radość i satysfakcję” – mówi Karolina Kochańska, marketing manager firmy Wola.
Daj dziecku przestrzeń
Zmień swoją postawę: zamiast mówić dziecku, że dorośli wiedzą lepiej – wykaż się cierpliwością i pozwól mu metodą prób i błędów znaleźć własne rozwiązanie. Nie przyzwyczajaj dziecka do tego, że je we wszystkim wyręczasz. Daj mu przestrzeń do szukania własnych dróg. Pomagaj, służ radą, tłumacz, ale nie wykonuj za niego zadania. Dzieci, które mogą samodzielnie dokonywać wyborów lepiej radzą sobie w szkole i łatwiej nawiązują kontakty z rówieśnikami.
Działaj konsekwentnie
Czy możliwe jest wejście z dzieckiem do sklepu z zabawkami i uniknięcie zbędnej awantury? Oczywiście, że tak. Wszystko zależy od sposobu komunikacji. Przed wejściem do sklepu warto ustalić, że np. samo będzie mogło wybrać z całego asortymentu sklepu – jedną zabawkę. I tu również uczmy dziecko, że ma wybór. Najważniejsza jest jednak konsekwencja – z czasem dziecko nauczy się brać odpowiedzialność za własne decyzje, a rodzice respektować decyzje swojej pociechy.
Pozwól na eksperymenty
Temat wyboru pojawia się także podczas ubierania dziecka. Samodzielność w tym zakresie jest bardzo istotna, zwłaszcza, gdy rano śpieszymy się wychodząc do pracy i szykując dziecko do przedszkola czy szkoły. Dlatego warto od najmłodszych lat włączać naszego malucha w wybór ubrań, pytać w czym czuje się dobrze, jakie kolory lubi nosić, itd. Należy uzbroić się w cierpliwość i wyrozumiałość nawet jeśli dziecko założy odwrotnie spodenki lub ubierze dwie różne skarpetki. Następnym razem będzie wiedziało na co musi zwrócić uwagę i nie popełni tego samego błędu.
Do wyboru, do koloru
Szeroki asortyment produktów Woli – dla dzieci, kobiet i mężczyzn pozwoli wybrać skarpetki i rajstopy najwyższej jakości w rozsądnej cenie. Połączenie 70-letniej tradycji z nowoczesnym wzornictwem, sprawia, że produkty tej polskiej marki na stałe już zadomowiły się w garderobach polskich rodzin.
Produkty Woli można kupić w drogeriach Rossmann, supermarketach Auchan i Carrefour oraz Adesso (Textilmarket), a także w sklepie firmowym na terenie zakładu produkcyjnego w Zduńskiej Woli oraz w sklepie internetowym na www.wola.pl. Dodatkowo dziecięce wyroby Woli oferują sklepy sieci Bartek.
**
Zakłady Przemysłu Dziewiarskiego WOLA powstały w 1945 roku jako państwowy zakład produkujący rękawiczki i grube wyroby dziane. Od początku swego istnienia zakłady inwestowały w rozwój, powiększając sukcesywnie park maszynowy i urozmaicając asortyment. Mając coraz większe doświadczenie w dziewiarstwie w roku 1951 fabryka rozpoczęła produkcję pończoszniczą. Pod koniec lat 80. Wola zaistniała na rynku Wschodnim i zaczęła stopniowo pozyskiwać rynek niemiecki i francuski. Na początku lat 90. szybki rozwój rynku i wymagania konsumentów skłoniły firmę do rozszerzenia swojej oferty o nowe produkty: skarpety i szerszy asortyment rajstop. W tym samym okresie nastąpiła komputeryzacja procesów produkcyjnych. Dzięki możliwościom, jakie dawały nowe maszyny, rozpoczęto produkcję bawełnianych rajstop z wypukłymi wzorami. W 2001 roku kolejnym krokiem w rozszerzaniu oferty handlowej było uruchomienie produkcji nowego asortymentu skarpet i rajstop dla dzieci typu frotte.
Najnowszy rozdział w 70-letniej historii Woli to rok 2005, kiedy firma została sprywatyzowana i jako Wola Sp. z o.o. weszła w skład grupy FERAX, właściciela m.in. renomowanej marki Gatta. Nowi właściciele zainwestowali w zakład, czyniąc go nowoczesnym i zaawansowanym technologicznie (bogaty park maszynowy, m.in. z najnowocześniejszą farbiarnią przędzy w Europie). Dzięki gruntownej modernizacji Wola zajmuje obecnie pozycję lidera na polskim rynku produkcji i sprzedaży rajstop oraz skarpet bawełnianych. Firma znakomicie rozwija także eksport – produkty wysyłane są obecnie do większości krajów europejskich.
Oferta produkcyjna firmy Wola to wyroby pończosznicze dla dzieci i dorosłych: skarpetki, rajstopy i kalesony. Cały asortyment jest produkowany z wysokogatunkowych surowców naturalnych i syntetycznych, przyjaznych skórze. Potwierdzeniem spełniania wysokich standardów jakości jest otrzymany branżowy certyfikat Eko-tex. Rajstopy i skarpety WOLI są trwałe, szlachetne w dotyku i przede wszystkim komfortowe w noszeniu. Ich dodatkowym atutem jest ciekawe wzornictwo podążające za najnowszymi trendami w modzie. WOLA jest laureatem wielu nagród przyznawanych m.in. za wysoką jakość i innowacyjność. Otrzymała m.in. dwukrotnie Laur Klienta, dołączyła do Gazel Biznesu, przyznano jej także Jakość Roku i Standard Europejski.
Certyfikat:
Öko -Tex Standard 100 – od 1992 roku Öko-Tex Standard100 jest wiodącym w świecie znakiem bezpieczeństwa wyrobów włókienniczych. Produkty, które posiadają certyfikat Öko-Tex Standard100, są wolne od substancji szkodliwych m.in. pestycydów, chlorofenoli, formaldehydu, barwników alergizujących, zabronionych barwników azowych i ekstrahowalnych metali ciężkich. Znak otrzymują wyłącznie tekstylia, których wszystkie komponenty na każdym etapie produkcji zostały przebadane i uzyskały pozytywne wyniki.