15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal https://egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

Wakacje w górach z dziećmi – o czym warto pamiętać

Magda Przypłata
10 czerwca 2019

Wspólna wycieczka z dziećmi może być dla was niezapomnianą przygodą i okazją do spędzenia czasu razem. Wybierając się z pociechami w góry, warto jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

Przed wyprawą

Zarówno całodniowa wyprawa, jak i zwykły spacer mogą stać się wspaniałą, ciekawą przygodą pod warunkiem, że odpowiednio się do nich przygotujemy. Pamiętajmy, aby nigdy nie wyruszać w daleką trasę bez wcześniej obmyślonego planu. Bardzo ważne jest zaplanowanie drogi pod kątem możliwości dziecka. Wybierzmy najpierw określony szlak i zastanówmy się, czy trasa nie jest zbyt trudna dla naszego szkraba i czy będzie w stanie ją pokonać. Sprawdźmy, ile trwa przejście oraz droga powrotna. Weźmy ze sobą prowiant oraz wodę. Pamiętajmy też o naładowaniu telefonu oraz znalezieniu numeru do najbliższej jednostki GOPR.

Uwzględnijmy różne scenariusze, które mogą wydarzyć się w trakcie wyprawy. Zmienna pogoda w górach sprawia, że w ciągu godziny możemy doświadczyć upałów, a zaraz później wielkiej ulewy. Im wyżej wybieramy się w góry, tym prawdopodobieństwo, że pogoda ulegnie zmianie, jest większe. Sprawdźmy prognozę w internecie lub w biurze informacji turystycznej. Na wszelki wypadek jednak weźmy ze sobą dodatkowe ubrania na zmianę oraz płaszcze przeciwdeszczowe.

Zadbajmy o wygodne buty dla siebie i dzieci. Nie zapomnijmy też o kaloszach, które na takim wyjeździe są ekwipunkiem niemalże obowiązkowym.

Zabierając wózek dla dziecka, najlepiej zrezygnujmy z niewielkiej „parasolki”. Na górzystym terenie zdecydowanie bardziej sprawdzi się wózek na dużych pompowanych i amortyzowanych kołach.

Ważną rzeczą jest także apteczka z plastrami na otarcia i zadrapania, bandażem, opatrunkami i nożyczkami.

Dlaczego warto?

Górskie otocznie i zmiana klimatu wzmacniają odporność i hartują organizm malucha.

Kontakt z przyrodą, wspaniałe górskie widoki, możliwość obcowania z naturą, będą dla wielu dzieci niezapomnianym przeżyciem. Momenty pełne radości i ciekawych, ekscytujących przygód zostaną w ich pamięci na całe życie.

Udana górska wycieczka z dziećmi nie może polegać jedynie na zdobywaniu szczytów i wędrówkach. Maluchy, aby się dobrze bawić, potrzebują też czasu na beztroskę, chociażby taką na placu zabaw czy na basenie. Wypośrodkujmy atrakcje, aby urlopu nie popsuła nam ciągła pogoń za kolejnym miejscem na liście do zobaczenia.

Wspólne wycieczki z dziećmi wpływają na ich wszechstronny rozwój. Góry są dla wszystkich, pod warunkiem, że potraktujemy je z rozwagą i rozsądkiem. Pamiętajmy o tym, planując wakacje i miejmy na uwadze, że najważniejsze w takim wyjeździe jest bycie razem.