Kalendarze adwentowe, czekoladowe mikołaje, słodkie batony, lizaki, żelki. Niezdrowe słodycze królują w okresie przedświątecznym w diecie dziecka. Czy można w mikołajkowej paczce podarować dzieciom coś innego – wartościowego? Zdecydowanie zdrowsze, a równie smaczne słodkości są dzisiaj dostępne dla każdego.
Mikołajkowe paczki najczęściej składają się ze słodyczy, które nie tylko przyczyniają się do próchnicy zębów, nadwagi oraz otyłości, ale jak pokazują badania, mają ogromny wpływ na zdrowie dzieci w przyszłości. Dlatego pamiętając, że preferencje smakowe i nawyki żywieniowe dzieci dopiero się kształtują, rodzice i opiekunowie mogą aktywnie na nie wpływać, wspierając tym samym prawidłowy rozwój i przyszłe zdrowie maluchów.
Niestety figurki Mikołajów, bałwanków czy reniferów, tak jak inne czekoladowe wyroby, dostarczają dziecku znaczne ilości cukru oraz tłuszczu, w tym tzw. tłuszcz utwardzony, będący źródłem szkodliwych dla zdrowia tłuszczów trans. Dlatego lepiej, aby w paczce znalazł się Mikołaj zabawka lub figurka a słodycze były przemyślanym i wartościowym dodatkiem. Skompletowanie takiej paczki będzie wymagało więcej energii, ale wysiłek włożony w kształtowanie właściwych nawyków i wyborów żywieniowych zawsze się opłaca.
Zdrowe batony
Jakie batony wybierać dla dzieci? Głównym ich składnikiem powinny być orzechy, pestki i suszone lub świeże owoce, a wszelkie inne dodatki tłuszczowo-cukrowe są po prostu zbędne. Alternatywą dla niezdrowych, pełnych nasyconych tłuszczów i cukru batonów są batony słodzone zdrowymi słodami, które zawierają składniki odżywcze oraz błonnik. Dzięki temu oprócz energii dostarczą organizmowi także wartościowych elementów. W sklepach ze zdrową żywnością znajdziemy bogatą ofertę zdrowych batonów, np. typu RAW.
Praliny i trufle, czyli tzw. kulki mocy
Coraz częściej możemy dzisiaj zakupić nie tylko zdrowe batony, ale też inne smakołyki, które zachwycą wszystkie dzieci. Praliny i trufle to ekskluzywne słodkości, które posmakują małym łakomczuchom. W ich składzie znajdują się jedynie naturalne składniki. Pięknie opakowane można kupić w sklepach ze zdrową żywnością lub przez internet.
Na rynku można kupić jeszcze inne zdrowe, słodkie wariacje, jak np. przekąski figowe lub daktylowe. Są to sprasowane suszone owoce i orzechy, które przybierają postać ciastka czy też, jak kto woli, batona. Najczęściej produkowane są na bazie daktyli czy też fig, do których dodaje się np. orzechy włoskie czy migdały.
Z tradycyjnych słodyczy wybieraj dobrej jakości sezamki, chałwę i gorzką czekoladę. Obok energii dostarczą one również nieco wartościowych substancji.
Jeśli zależy nam na dużej paczce mikołajkowej, a zdrowe słodkości to spory wydatek, wypełnijmy mikołajkową paczkę owocami. Pomarańcze chyba nigdy nie smakują tak dobrze, jak właśnie zimą, a maluchy je wprost uwielbiają. Te owoce są nie tylko pyszne – zawierają też dużo cennej witaminy C i błonnika. Wybierając owoce, można pokusić się o takie, których dzieci nie jedzą na co dzień. Możemy do paczki wrzucić trochę egzotyki w postaci mango, ananasa, granatu, papai czy kaki.
Pyszne, zdrowe smakołyki możemy przygotować też sami niewielkim nakładem pracy. Z mrożonych owoców zrobimy zimą uwielbiane przez dzieci musy. Owocowe przetwory zamknięte w słoiczkach udekorowanych kolorowymi serwetkami na wieczku, przyozdobione świątecznymi etykietami, będą efektywnym i przepysznym dodatkiem do każdej paczki.
Nie przyzwyczajajmy dzieci od najmłodszych lat do słodyczy bogatych w cukier i sztuczne dodatki, pokażmy, że najlepszym prezentem jest prawdziwe, naturalne i zdrowe jedzenie.