Nie od dziś wiadomo, że ruch sprzyja myśleniu. Mózg jest lepiej dotleniony, uwalniają się hormony szczęścia i zadowolenia. W zadziwiający sposób czujemy się pobudzeni i zrelaksowani zarazem. Często podczas ruchu albo tuż po nim powstają w naszej głowie nowe pomysły, rozwiązania problemów. Jakby szybsze krążenie krwi otwierało w naszej głowie kolejne drzwi możliwości. Dlatego poznaj 3 pomysły na stymulowanie umysłu poprzez ruch.
Podczas ruchu szczególnie szybko uczą się „kinestetycy” – osoby, dla których ruch, czy też samodzielne wykonywanie określonych czynności sprzyja nauce. Każdy z nas jest w pewnym stopniu „kinestetykiem”, dla którego ruch jest elementem wspomagającym myślenie i kreatywność.
Jak rozwijać zdolności umysłu poprzez ruch? Oto 3 pomysły na stymulowanie umysłu poprzez ruch:
[big percent= „1”]Taniec i muzyka[/big]
Staraj się próbować różnych form tańca. Poruszaj się do różnej muzyki.
Twoje dziecko może także ćwiczyć swój słuch. To z pewnością przyda mu się w tańcu. Niech odgaduje różne dźwięki: odgłosy natury, pojazdów, przedmiotów, piosenki z bajek, dźwięki wydawane przez człowieka np. kichanie, płacz itp.
Próbujcie poruszać się w swobodnym tańcu, inspirowanym różną muzyką. Zaufajcie swojemu ciału. Muzyka jest niezwykle inspirującym i wyzwalającym bodźcem. Nie skupiajcie się na krokach, skomplikowanej choreografii. Ten element w aspekcie otwierania umysłu nie ma znaczenia.
Sami możecie wymyślać sposób tańczenia. Szukajcie także muzyki mniej popularnej np. etnicznej, historycznej.
[big percent= „2”]Sprawność ciała[/big]
Dbaj o swoje ciało, by służyło ci w sprawny sposób. Znajdź formę ruchu, która jest dla ciebie czy twojego dziecka korzystna np. ze względów zdrwotnych.
Gimnastykuj się. Rozciągaj. Ćwicz jogę, pływaj, spaceruj…
Bawcie się w zabawy ruchowe. Urządzajcie turnieje sportowe, gry drużynowe. Sami twórzcie gry, wymyślajcie zadania do wykonania.
Twoje dziecko może także naśladować ruchem różne zwierzęta, postacie. Niech próbuje pokazać ciałem elementy pogody; niech zmienia się w deszcz, wiatr, ciężki, mokry płatek śniegu. Niech zamienia się w rozmaite przedmioty: drzwi, widelec, kartkę papieru, która zgina się, rwie, opada na ziemię.
Spróbujcie ciałem okazywać emocje: smutek, radość, strach… Może towarzyszyć wam muzyka, która jest często doskonałą inspiracją.