Przyjmuje się, że bajki terapeutyczne przeznaczone są dla dzieci od 4 do 9 lat, myślę jednak, że jest to elastyczna granica. Najważniejsze, żeby wybraną bajkę dostosować odpowiednio do wieku dziecka i aktualnie przeżywanego przez niego problemu.
W odnalezieniu bajek, dopasowanych do potrzeb dziecka może pomóc ich podział na trzy rodzaje:
- relaksacyjne
- psychoedukacyjne
- psychoterapeutyczne
Każda z tych kategorii spełnia określone cele, skupia się na innych aspektach i pomaga w innych problemach.
Bajki relaksacyjne mają służyć m.in. wyciszeniu i uspokojeniu dziecka oaz pomóc w zmniejszeniu napięcia mięśniowego. Są raczej krótkie i utrzymane w bardzo spokojnym tonie. Nie wnoszą trudnych tematów, nie opisują problemów, nie ma w nich żadnej szybkiej akcji – po to, żeby ułatwić dziecku wyciszenie się a nie sprawić, że będzie jeszcze bardziej pobudzone. Fabuła nakierowana jest na różne odczucia i doświadczenia związane z ciałem i wszystkimi zmysłami. Słuchając takiej bajki, dziecko może położyć się, rozluźnić, zamknąć oczy – chodzi o to, żeby odpoczywało. Podczas czytania czy opowiadania możemy wykorzystać wizualizacje lub muzykę relaksacyjną, tak, aby stworzyć miłą, spokojną atmosferę.
Drugi rodzaj bajek to bajki psychoedukacyjne. Ich celem jest wprowadzenie zmian i dobrych nawyków w postępowanie dziecka. Opisują różne zachowania i ich konsekwencje. Dzięki godnej naśladowania postawie bohaterów, dziecko uczy się prawidłowych wzorów zachowań, jakie potem będzie mogło wykorzystać w trudnej dla niego sytuacji. Oprócz opisania poprawnych, racjonalnych zachowań – jak np. zdrowa rywalizacja czy dzielenie się z innymi, dodatkowo w bajkach psychoedukacyjnych można znaleźć wiele opisów dobrych manier, zasad higieny, co też jest ich dużym plusem.