Kolejna, ostatnia grupa bajek to bajki psychoterapeutyczne. Są one zazwyczaj dłuższe i mają bardziej rozwiniętą fabułę, przedstawiającą różne sytuacje lękotwórcze. Bajki te pokazują, że można sobie z nimi poradzić. Opisują emocje i odczucia, jakie towarzyszą przeżywanemu lękowi. Budują przyjazną atmosferę, dają dziecku wsparcie i zrozumienie, pomagają obniżyć i złagodzić lęk. Pokazują, jak pozytywnie myśleć i przedstawiają opisane w nich sytuacje trudne w bardzo konkretny sposób. Wyjaśniają, skąd biorą się negatywne uczucia, dlaczego są odczuwane i jak sobie z nimi radzić. Taka wiedza pomoże dziecku zwalczyć strach i może być wykorzystana w przyszłości.
Każde dziecko czerpie z danej bajki to, co jest dla niego ważne, każde zwraca uwagę na inne aspekty, w zależności od tego, jaki problem aktualnie przeżywa. Trudne sytuacje, przedstawione w bajkach terapeutycznych pozwalają dzieciom przezwyciężyć lęk i pokazują zachowania, do których będą mogły odnieść się w przyszłości. Opisane historie i zawarte w nich emocje pokazują, że inne osoby doświadczają podobnych problemów, są np. nieśmiałe lub nielubiane. Bajki wyjaśniają, dlaczego może tak być, pokazują daną sytuację problemową z innej perspektywy, pozwalają się zdystansować.
Przedstawienie różnych problemów, (z którymi boryka się każde dziecko) w formie bajek jest bardzo trafionym pomysłem, ponieważ dzieci lubią je i łatwo zapamiętują. Co więcej, takie historie możemy wymyślać sami lub razem z dzieckiem, co jest świetnym pomysłem na wspólne spędzenie czasu. Nic, tylko tworzyć!