Już 23 lutego obchodzony jest Dzień Walki z Depresją. Z tej okazji, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę apeluje o zwrócenie szczególnej uwagi na problem depresji okołoporodowej i możliwości dostępu do bezpłatnej pomocy w kryzysowych sytuacjach.
Mimo coraz większej wiedzy dotyczącej zdrowia matki i dziecka, temat samopoczucia psychicznego kobiety zwykle nie jest poruszany, a często wręcz pomijany podczas wizyt ginekologicznych w ciąży i po porodzie. Trudne stany emocjonalne i lęki związane z pojawieniem się dziecka są doświadczeniem wielu młodych mam. Statystyki podają, że nawet od 13 do 30% mam doświadcza depresji poporodowej, a aż u 85% kobiet występuje smutek poporodowy, tzw. „baby blues”. Depresja nie jest jedynie problemem osoby chorej, to trudne doświadczenie dla wszystkich z bliskiego otoczenia. Zagrożona jest również tworząca się wieź między dzieckiem a matką, jak również jego dalszy rozwój.
Jednym z najbardziej powszechnych poporodowych zaburzeń nastroju jest depresja poporodowa. Pojawia się w pierwszym roku od narodzenia dziecka, najczęściej w ciągu pierwszych 6 tygodni po porodzie. Objawy są w dużej części typowymi objawami depresyjnymi. Jednak depresja poporodowa wyróżnia się na tle innych zaburzeń depresyjnych obecnością objawów bezpośrednio związanych z macierzyństwem i relacją z nowonarodzonym dzieckiem – poczucie bycia złą matką, niemożność opiekowania się dzieckiem, postrzeganie dziecka jako wyjątkowo kłopotliwego – mówi Urszula Kubicka-Kraszyńska z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Nieznana jest jedna, konkretna przyczyna powodująca, że część kobiet po porodzie przeżywa trudności i zaburzenia nastroju. Na podstawie badań można określić jednak, że istnieją czynniki, które sprawiają, że dana kobieta jest bardziej narażona na wystąpienie depresji poporodowej. Są to m.in.: depresja lub inne problemy psychiczne w przeszłości, negatywne doświadczenia związane z ciążą i porodem, brak wsparcia ze strony rodziny lub przyjaciół, trudna sytuacja życiowa i stresujące wydarzenia (np. samotne macierzyństwo, utrata pracy, problemy w związku), reakcja na gwałtowne zmiany hormonalne po porodzie lub choroby tarczycy.
Istotnym czynnikiem sprzyjającym wystąpieniu depresji poporodowej jest również presja nierealistycznego, a bardzo rozpowszechnionego w kulturze masowej wizerunku „matki idealnej”, która po narodzinach dziecka jest atrakcyjna, pełna energii, doskonale sobie radzi w opiece nad dzieckiem i ma wsparcie swojego partnera – mówi Joanna Fejfer-Szpytko, psychoterapeutka z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Warto pamiętać, że depresja poporodowa to poważna choroba, która ma wpływ na tworzenie się więzi mamy z dzieckiem i dotyka całą rodzinę. W skrajnych wypadkach, nieleczona, może doprowadzić do śmierci. Dlatego tak istotna jest odpowiednio wczesna reakcja otoczenia. W leczeniu depresji pomagają wsparcie bliskich i pomoc psychologiczna, a przy bardziej nasilonych objawach niezbędna jest konsultacja lekarza psychiatry i leczenie farmakologiczne.
Bezpłatne wsparcie dla kobiety doświadczające trudności emocjonalnych podczas ciąży i po porodzie oraz ich partnerów oferuje Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę w swoim warszawskim Centrum Dziecka i Rodziny. Doświadczony zespół terapeutów prowadzi tu konsultacje psychologiczne, terapię indywidualną i grupową. Jest również możliwość skonsultowania się z lekarzem psychiatrą. Zachęcamy również do skorzystania ze wsparcia placówek pomagających rodzicom w całej Polsce, w których pracuje przeszkolony przez nas personel. Więcej informacji tutaj.
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę przygotowała broszurę edukacyjną Gdy macierzyństwo nie cieszy na temat okołoporodowych zaburzeń nastroju, z którymi styka się wielu młodych rodziców. Bazując na wieloletnim doświadczeniu Fundacji w pracy z rodzinami stworzono również stronę rodzice.fdds.pl. Znajdują się na niej treści oraz materiały na temat wychowania bez przemocy czy relacji z dzieckiem.
Materiały:
Broszura: Gdy macierzyństwo nie cieszy
Więcej informacji na stronie rodzice.fdds.pl