15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal https://egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

Dziecko gotowe na pójście do przedszkola

Magda Przypłata
16 sierpnia 2019

Chyba każdy rodzic martwi się, jak jego pociecha poradzi sobie po raz pierwszy przekraczając progi przedszkola i czy sprosta wszystkim wyzwaniom, które staną na jej drodze. Trzyletni maluch, aby czuć się komfortowo w nowym miejscu, powinien opanować kilka najważniejszych umiejętności, które z pewnością ułatwią mu adaptację w placówce.

Samodzielny maluch

Przedszkolak powinien już sam korzystać z toalety lub przynajmniej sygnalizować potrzebę skorzystania z ubikacji. Posyłając naszą pociechę do przedszkola, miejmy na uwadze to, że pożegnanie z pieluszką może być dla naszego szkraba długim i trudnym procesem. Nie oczekujmy, że z dnia na dzień dziecko nauczy się korzystania z nocnika. Trening czystości zacznijmy odpowiednio wcześnie, aby później w grupie rówieśniczej dziecko nie czuło się gorzej od innych.

Panie w przedszkolu nie są w stanie pomóc w jedzeniu wszystkim maluchom. Trzylatek, który przekroczył progi przedszkola, powinien posiadać podstawowe umiejętności związane z posługiwaniem się sztućcami i dawać sobie radę ze zjedzeniem posiłku. Smyk musi również samodzielnie pić z kubka lub szklanki, dlatego jeśli ciągle podajemy pociesze napoje jedynie w kubku niekapku lub bidonie z rurką, pomóżmy opanować mu umiejętność picia także z kubka.

Postarajmy się nauczyć dziecko zakładania i ściągania z siebie poszczególnych części ubrań. Maluch kończący trzy lata potrafi najczęściej zdejmować i wkładać na siebie ubrania oraz rozpinać i zapinać zamki, guziki i napy – wyjątek stanowić mogą tylko te bardziej obcisłe ubrania czy skomplikowane zapięcia. Panie w przedszkolu z pewnością pomogą mu ze sznurowadłami, zapięciami czy wyborem stron, np. prawy, lewy but.

Trudne początki

Oswajajmy dziecko z informacją o tym, że niedługo pójdzie do przedszkola. Opowiadajmy mu o tym miejscu, mówmy, co będzie tam robić i stwórzmy w jego głowie pozytywny obraz przedszkola. Jeśli to możliwe, odwiedźmy budynek przedszkola i pokażmy mu jego salę. Pomocne mogą być także spacery w okolice placówki i zapoznanie się z otoczeniem wokół.

Nie straszmy dziecka przedszkolem, mówiąc mu np. „Jak pójdziesz do przedszkola, to będziesz musiał sprzątać zabawki bez marudzenia”. Nie rozmawiajmy także przy dziecku o obawach, jakie mamy odnośnie jego adaptacji w przedszkolu i o tym, że może nie poradzić sobie w nowym, nieznanym miejscu bez najbliższych.

Jeśli dziecko praktycznie nie rozstaje się z mamą lub tatą, starajmy się przyzwyczajać je do tego, że rodzice nie mogą być cały czas z nim. Zostawiajmy smyka pod opieką rodziny lub krewnych, aby maluch stopniowo odzwyczajał się od obecności rodziców.

Każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie, dlatego nie ma jednego uniwersalnego wieku, w którym nasza pociecha będzie gotowa na pójście do przedszkola. Czasami dwulatek z uśmiechem będzie bawił się przez kilka godzin z rówieśnikami, innym razem trzyletni szkrab może reagować niechęcią i bardzo przeżywać rozstanie z bliskimi. Jeśli jednak odpowiednio przygotujemy malucha do tej chwili, tak wielka zmiana może wywołać w życiu małego człowieka mniej stresu i emocji.