Skóra u noworodka i niemowlęcia jest niedojrzała, delikatna i wrażliwa. Wymaga specjalnej pielęgnacji. O tym jak pielęgnować skórę niemowlaka mówi Dr n. med. Barbara Kaźmierczak-Tracz – Specjalista dermatolog-wenerolog, pracuje w Centrum Medycznym Med-Gastr w Łodzi oraz w NZOZ „Judyta” w Skierniewicach.
Dopiero około drugiego roku życia dziecka budowa anatomiczna jego skóry przypomina skórę dorosłego człowieka. Istnieje zatem duże niebezpieczeństwo wystąpienia różnych zmian na ciele z powodu zetknięcia się z alergenami pokarmowymi i kontaktowymi.
Alergia pokarmowa
Najczęściej występującymi alergenami pokarmowymi wśród noworodków i niemowlaków są białko mleka krowiego, jajka kurze, soja, pszenica, marchew i jabłka. U dzieci starszych i młodzieży dominują ryby, orzechy, owoce morza i cytrusy. Objawem skórnej alergii pokarmowej może być wyprysk, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy (który najczęściej obejmuje twarz, kończyny i okolice stawów) oraz świąd. W przypadku niealergicznej nadwrażliwości na pokarmy dołączyć mogą odropodobne wysypki oraz rumienie, a także opryszczkowate zapalenie skóry spowodowane nietolerancją glutenu. Ostre odczyny alergiczne występują zwykle do kilkunastu minut po spożyciu uczulającego pokarmu i objawiają się jako pokrzywka lub obrzęk naczynioruchowy. Po wykonaniu określonych badań diagnostycznych lekarz wprowadza dietę eliminacyjną szkodliwych pokarmów.
Alergia kontaktowa
Do alergenów kontaktowych należą m.in. mydła, płyny do kąpieli, olejki natłuszczające, detergenty, wybielacze. Jedną z najczęstszych chorób jest wyprysk kontaktowy, którego powodem jest bezpośrednie działanie na skórę alergenów kontaktowych. Z tego powodu w skórze może dojść do reakcji zapalnych niealergicznych lub alergicznych.
Zmiany skórne niealergiczne to tzw. wyprysk z podrażnienia, a alergiczne – alergiczny wyprysk kontaktowy. Najczęstszą zmianą niealergiczną u niemowląt jest pieluszkowe zapalenie skóry, a u małych dzieci zapalenie czerwieni wargowej i skóry dookoła ust. Związane jest to z częstym oblizywaniem warg, a także przygryzaniem i ssaniem palca. Natomiast alergiczny wyprysk kontaktowy jest to powierzchowny stan zapalny skóry, który charakteryzuje się wielopostaciowymi wykwitami i zawsze towarzyszy mu świąd. Może mieć przebieg ostry, podostry lub przewlekły. W zależności od lokalizacji wywołują go różnorodne alergeny kontaktowe. Większość z nich to jednak kosmetyki i środki pielęgnacyjne, ale także niektóre leki.
Pielęgnacja
Zmieniona zapalnie skóra prowokuje rodziców do nadmiernej troski i pielęgnacji, co przy użyciu nieodpowiednich preparatów paradoksalnie nasila dolegliwości. Dlatego właściwie dobrane środki do higieny i nawilżania skóry mają ogromne znaczenie zarówno w leczeniu, jak i profilaktyce nawrotów zmian alergicznych. Każdy świąd bowiem powoduje drapanie, urazy i wtórne infekcje skóry. Jej suchość nasila dolegliwości i uniemożliwia gojenie i regenerację. Apteczne emulsje myjące i kremy o składzie dobranym do wieku i kondycji skóry pacjentów, rekomendowane przez lekarzy specjalistów, gwarantują bezpieczne uzupełnienie terapii skóry dzieci z problemami alergicznymi.