Skład popularnych kosmetyków polecanych dla dzieci nie zawsze służy maluchom. Wiele z nich zawiera substancje, przed którymi należy chronić delikatną skórę dzieci. Wybierając kosmetyki dla najmłodszych trzeba pamiętać, że skóra wchłania wszystko jak gąbka, a preparaty, które pozostają na niej przez cały dzień, są częściowo wchłaniane do organizmu, dlatego warto pomyśleć o naturalnej pielęgnacji.
Naturalnie od początku…
Naturalna pielęgnacja dziecka rozpoczyna się tuż po porodzie, ale warto pamiętać, że nie ma potrzeby kąpieli zaraz po urodzeniu. Maź płodowa, którą pokryta jest skóra dziecka, pełni bowiem funkcję ochronną i odżywczą. Warto więc, aby pokrywała ciało dziecka jak najdłużej. Jeszcze w szpitalu rodzice są zasypywani licznymi propozycjami wyboru najlepszych, zdaniem producentów, kosmetyków dla dzieci. Jednak w składzie wielu z nich obecne są substancje, przed którymi należy chronić skórę dziecka.
Wybierając kosmetyki, powinniśmy unikać laurosiarczanów (SLS), parabenów, Peg-ów, glikoli, silikonów oraz olejów mineralnych, będących produktami ubocznymi destylacji benzyny z ropy naftowej. Wiele kremów ochronnych zawiera wazelinę lub parafinę, czyli związki otrzymywane w tym procesie. Parafina, chociaż tworzy film na skórze, natłuszczając ją i silnie nawilżając, jednocześnie uniemożliwia jej oddychanie, swobodne wydzielanie łoju i potu, przez co nie pozwala skórze prawidłowo funkcjonować.
Aby mieć pewność, że kosmetyk jest w 100 proc. naturalny, warto wykorzystać naturalne produkty nadające się świetnie do pielęgnacji skóry lub zrobić kosmetyk w domu.
W domowej produkcji kosmetyków przychodzą z pomocą firmy oferujące gotowe, składniki wraz ze wszystkimi potrzebnymi akcesoriami do domowej produkcji kosmetyków. W zależności od potrzeb, można w warunkach domowych tworzyć kremy, balsamy czy szampony.
Oleje dla dzieci
Do codziennej pielęgnacji dzieci można wykorzystać oleje roślinne. Oliwa z oliwek jest niezastąpiona w codziennym natłuszczaniu i nawilżaniu skóry niemowlaka po kąpieli. Olej kokosowy zadziała antybakteryjnie i kojąco, jeśli dziecko ma podrażnioną skórę na pupie. Olej sezamowy świetnie sprawdza się w leczeniu ciemieniuchy, a do codziennej pielęgnacji skóry główki i delikatnych włosków można stosować olej migdałowy. Dla małych alergików dobry jest olej z wiesiołka, który wspiera naturalne funkcje skóry oraz pomaga ukoić objawy uczulenia.
Wszechstronne zastosowanie w domowej pielęgnacji dziecka ma olej arganowy. Zawiera dużą ilość naturalnych przeciwutleniaczy, chroniących organizm przed wolnymi rodnikami, a także liczne związki o działaniu antyoksydacyjnym, regeneracyjnym i promieniochronnym, między innymi karotenoidy, polifenole, fitosterole, witaminę E. Może być stosowany do pielęgnacji skóry dzieci już od pierwszego dnia życia, do kąpieli czy masażu. Doskonale chroni skórę przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak wiatr, mróz czy deszcz.
Wybierając mydła dla dzieci, kupuj prawdziwe mydło zrobione co najmniej z 70 proc. tłuszczu roślinnego i gliceryny.
Świetnym sposobem na zabezpieczanie skóry dziecka o każdej porze roku jest używanie do jego pielęgnacji masła shea. Naturalne masło shea jest tłuszczem roślinnym, bogatym w witaminy A, E i F, cenne kwasy tłuszczowe (oleinowy, stearynowy, palmitynowy i linolenowy), oraz trójglicerydy, woski i allantoinę. Można ich bowiem używać do pielęgnacji niemal każdej części ciała. Doskonale nawilża i natłuszcza bardzo suchą skórę. Można nim smarować tylko usta i policzki. Chroni skórę przed działaniem czynników zewnętrznych, takich jak wiatr, mróz czy słońce, gdyż zawiera naturalny filtr UV.
Naturalna pielęgnacja niemowląt zakłada nie tylko stosowanie kosmetyków naturalnych, ale również wykorzystanie naturalnych metod ich aplikacji. Nakładanie kremu na ciało maluszka można połączyć z dobroczynnym masażem dziecka.
Jak rozpocząć przygodę z naturalnymi kosmetykami? Na początek czytaj etykiety i nie polegaj na zapewnieniach typu: „naturalne” czy „organiczne”. Zapisz na kartce składniki, których chcesz unikać i pamiętaj, że prawdę o produkcie dostarczy ci jego etykieta. Przy wyborze kosmetyków dla dziecka warto zachować czujność, wybierać produkty jak najbardziej naturalne, dokładnie studiować skład kosmetyku, aby mieć pewność, że preparat, który nałożymy na bardzo delikatną skórę dziecka, będzie naprawdę bezpieczny.
*** *** ***
Ciekawa książka:
Gubisz się w gąszczu kosmetyków naturalnych? Nie masz pewności, które naprawdę są eko i pozbawione SLS-ów, sztucznych barwników i dodatków szkodliwych dla skóry? Zacznij produkować własne kremy, balsamy, masła, toniki i inne produkty do pielęgnacji urody, których składu będziesz na 100% pewna!
Bogata w liczne fotografie, pięknie wydana książka „Kosmetyki naturalne DIY” autorstwa Leny Sokolovskiej to idealna publikacja dla każdej kosmetykomaniaczki i fanki eko stylu życia, a także pozycja obowiązkowa dla tych kobiet, które szukają kosmetyków łagodnych dla ich cery. Założycielka marki Uoga Uoga, ekologicznej marki naturalnych kosmetyków, dzieli się z czytelnikami:
* Unikalnymi i prostymi recepturami na delikatne i aromatyczne masła do ciała, kule do kąpieli, kremy do twarzy, toniki, maseczki, szampony oraz odżywcze eliksiry.
* Wiedzą o olejkach i wyciągach z ziół, które mają kojący i odżywczy wpływ na skórę.
* Tajnikami pielęgnacji różnych typów cery za pomocą dostępnych w Polsce ziół, olejków, hydrolatów i minerałów.
Wyeliminuj drogeryjne kosmetyki wypełnione chemią i zastąp je przyjaznymi skórze, zrobionymi w zaciszu własnej kuchni kosmetykami, takimi jak: tonik z chabrów, balsam w kostce z awokado, masło kawowe czy krem z nagietka.
Piękna? Naturalnie!
Kosmetyki naturalne DIY
Jovita Vysniauskiene, Lena Sokolovska, Migle Tylaite
wyd. Vivante