15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal https://egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

Posadź sobie warzywo! Owoce i warzywa, które możesz uprawiać w domu

Magdalena Zaporowska
15 kwietnia 2020

Domowa uprawa ziół nie jest już niczym zaskakującym, ale w domowych warunkach można również hodować własne warzywa i owoce. I wcale nie trzeba mieć do tego specjalistycznej wiedzy ogrodniczej. Na pewno macie słoneczne okno, parapet, balkon, taras, a teraz i trochę więcej czasu, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby zakasać rękawy i zająć się sadzeniem – kwiecień jest na to doskonałym miesiącem!  Choć może nie najecie się do syta tym, co wyhodujecie, własna uprawa daje dużo satysfakcji i możecie w nią zaangażować również dzieci. Nie wahajcie się z powodu braku doświadczenia, pamiętajcie: na naukę i zdobywanie nowych umiejętności nigdy nie jest za późno!

Na początek kilka wskazówek:

Pojemnik

Wszystkie rośliny wymagają dobrze przepuszczalnej gleby, co oznacza, że ​​musimy użyć pojemnika z otworami w dnie, ale to może nie wystarczyć, aby roślina wyrosła. Otwory szybko mogą się „zamulić”, co może spowodować gnicie korzeni, dlatego przed posadzeniem warto wykonać drenaż. To bardzo prosta czynność: na dno doniczki wysypujemy kamienie, aby woda mogła przez nie powoli spływać.  W sklepach ogrodniczych znajdziecie dużo gotowych drenaży, ale w zupełności wystarczą też zwykłe kamienie znalezione na spacerze.

Gleba

Gotowe podłoże można kupić w każdym sklepie ogrodniczym, również w tych internetowych. Chociaż każda roślina może rosnąć nieco lepiej w innym środowisku glebowym, uniwersalne podłoże doniczkowe nada się do większości domowych upraw.

Znajdź źródło światła

Wiele roślin najlepiej rośnie w miejscach ciepłych i dobrze nasłonecznionych – rozejrzyjcie się za takim miejscem w swoim domu. Ewentualnie możecie zainwestować w specjalne żarówki do uprawy roślin, które pozwolą utrzymać optymalne światło i temperaturę, niezależnie od pogody na zewnątrz i warunków w pomieszczeniu.

Co możecie uprawiać w domu? Oto nasze propozycje!

Awokado

Uprawa awokado w domu nie jest prosta, ale dla efektu warto podjąć wzywanie. W domowych warunkach najlepiej sprawdzi się awokado karłowate, ale również zielone odmiany można wyhodować. Drzewko będzie jednak elementem ozdobnym pomieszczenia i nie urośnie do 20 m wysokości, jak w tropikach. Choć są nikłe szanse na to, że uda się w domowych warunkach otrzymać dorodny owoc awokado, drzewko wyhodowane w doniczce na pewno da wam dużo powodów do dumy. Pamiętajcie o regularnym przycinaniu pędów!

Drzewko cytrusowe

Drzewka cytrusowe są wyjątkowo urocze i stały się bardzo popularne. Choć jest możliwe wyhodowanie drzewka z pestki cytryny czy mandarynki, na pierwsze owoce trzeba będzie długo poczekać… Szybszym sposobem jest kupienie sadzonki drzewka, które już owocowało. Roślina jednak jest wymagająca – potrzebuje stałego dostępu do ciepła i nasłonecznionego miejsca co najmniej 8 godzin dziennie. Drzewa cytrusowe lubią wilgotne powietrze, więc trzeba regularnie zraszać liście wodą.

Imbir

Choć na jego wzrost potrzeba uzbroić się w cierpliwość, imbir dość łatwo jest uprawiać w domowych warunkach. Wystarczy kupić kłącze imbiru (większe pokroić na kawałki) w sklepie spożywczym i przykryć je glebą w pojemniku. Pojemnik powinien być umieszczony w nasłonecznionym miejscu.  Imbir lubi wilgotne podłoże (ale nie podmokłe). Już po kilku tygodniach powinny pojawić się pierwsze pędy.

Czosnek

Uprawa czosnku w domu jest mało wymagająca, a roślinę wystarczy podlewać raz w tygodniu! Żeby czosnek mógł rosnąć prawidłowo, należy w odpowiedni sposób umieścić w ziemi jego ząbki. Sadzimy je na głębokości 10 cm szpiczastym zakończeniem ku górze, każdy oddalony jeden od drugiego o około 8 cm. Już po około tygodniu pojawią się pierwsze liście, a główki czosnku będziecie mogli zebrać po 6-7 miesiącach. Przez niezwykłe właściwości zdrowotne czosnku warto uzbroić się w cierpliwość!

Szczypior

Szczypior zdobywa pierwsze miejsce w najłatwiejszej uprawie w domowych warunkach. Aby go wyhodować, wystarczy kupić cebulę i główkę umieścić w wodzie, tak aby zakryty był tylko wierzch korzeni. Można użyć do tego różnych naczyń, jak chociażby słoik. Wodę należy zmieniać codziennie, a gdy pojawią się zielone pędy, a korzenie podwoją swoją długość (w ciągu około 7 do 10 dni), cebulki można posadzić w płytkiej doniczce lub innym małym pojemniku.

Pomidory

Do domowej hodowli pomidorów na tarasie czy balkonie w naszych warunkach świetnie sprawdzają się wszystkie gatunki pomidorów o drobnych owocach, czyli koktajlowe. Kwiecień to idealna pora na przygotowanie rozsady. Pojemniki (mogą być to opakowania po jajkach) z nasionami hartujemy – w dzień wystawiamy na zewnątrz w dobrze nasłonecznione miejsce, a nocą zabieramy do domu. Tak przygotowaną rozsadę sadzimy do skrzyneczek w połowie maja. Pomidory w hodowli są dość wymagające, należy cały czas pamiętać o ich podlewaniu. Kupując nasiona, warto również zwrócić uwagę, czy odmiana należy do tzw. samokończących, czyli nie wymaga cięcia.

Domowa uprawa sprawia wiele przyjemności nie tylko nam – dorosłym. Wasze dzieci będą zachwycone możliwościami, jakie daje samodzielna hodowla warzyw, owoców czy ziół. Dbanie o roślinki uczy systematyczności, cierpliwości oraz szacunku do natury i otaczającego nas świata.

Magdalena Zaporowska