Regularnie czytanie książek najmłodszym zapewnia im lepszy życiowy start, pobudza ich wyobraźnię oraz wykształca nawyk czytania już od najmłodszych lat. Kiedy jednak zacząć czytać swojemu dziecku?
Zalety czytania
Czytanie bajek rozwija kreatywność i twórcze myślenie oraz oddziałuje na osobowość dziecka. Dzięki codziennemu czytaniu maluch ma znacznie lepszą koncentrację i może skupić się na danej czynności znacznie dłużej niż dzieci, które nie sięgają po książki.
W trakcie wspólnego czytania pobudzamy rozwój mózgu malca. Smyk wzbogaca swoje słownictwo, poszerza wiedzę oraz uczy poprawności stylistycznej i gramatycznej.
Czytanie pomaga w poznawaniu świata, poszerza horyzonty oraz kształtuje system wartości dziecka. Dobierając właściwe tytuły uczymy malucha myślenia, wpływamy na zmianę postawy. Dziecko na właściwym przykładzie jest w stanie odróżnić dobro od zła i znane są mu takie wzorce jak odwaga, przyjaźń czy tolerancja.
To również świetny sposób na spędzenie wolnego czasu, będący doskonałą alternatywą dla telewizji czy komputera.
Wspólnie spędzony czas z książką pozwala na zbudowanie emocjonalnej więzi z dzieckiem. To moment bliskości, pokazanie szkrabowi, jak bardzo jest dla nas ważny i przez nas kochany.
Kiedy można zacząć?
Jak najwcześniej. Specjaliści zalecają czytanie dzieciom już w ciąży. Maluszek, który już słyszy uspokaja się na dźwięk głosu mamy, daje mu to poczucie bezpieczeństwa. Poza tym udziela mu się nasz nastrój. Warto w tym czasie sięgnąć po książki, których czytanie daje nam przyjemność, odpręża i relaksuje.
Już po pojawieniu się na świecie maleństwa nie obawiajmy się tego, że szkrab nic nie rozumie. Przebywając z nim jak najwięcej, mówiąc i pokazując kolorowe obrazki pobudzamy jego wyobraźnię i budujemy silna więź emocjonalną.
Kilkumiesięczne maluchy będą zachwycone mogąc oglądać z nami proste obrazki i przekładać strony kartonowych lub plastikowych bajeczek. Dostosujmy książeczkę do wieku malucha. Na początek prosty tekst i kolorowe ilustracje, które go odzwierciedlają w zupełności wystarczą. Pozwólmy dziecku odkrywać książeczkę wszystkimi zmysłami, wybierzmy takie z szeleszczącymi kartkami, elementami o innej teksturze, których będzie mógł dotknąć.
Z czasem wybierajmy nieco dłuższe i bardziej skomplikowane bajki. Czytając je modulujmy głosem, odgrywajmy czytane sceny, zmieniajmy głos. Postarajmy się by ta czynność była dla dziecka czymś przyjemnym i aby z chęcią sięgał po kolejne pozycje w waszej biblioteczce. Z czasem sprawimy, że maluch sam będzie nas prosił o wspólne czytanie bajek i baśni.
Niezwykle istotny jest dobór właściwych książek. Zwróćmy uwagę na ich odpowiedni przekaz oraz użyty w bajce język. Nie każda lektura rekomendowana dla dzieci jest dla nich odpowiednia. „Dobra książka” nie powinna wywoływać lęku czy strachu malucha, unikajmy również pozycji w których znajdziemy stereotypy związane z rasą czy płcią. Znajdźmy takie dopasowane do zainteresowań i potrzeb malucha.
Rozpoczynając przygodę z książką jak najwcześniej rozbudzamy w małych czytelnikach miłość do literatury i wpływamy na ich harmonijny rozwój. Oswajajmy dziecko z książką i sprawmy by stała się ona stałym elementem jego codzienności.