Ważnym kryterium jest też cel aktywności fizycznej. Tu możliwości jest wiele, np.:
1. Ogólny rozwój.
2. Poprawa postawy.
3. Kształtowanie charakteru.
4. Rozwój motoryczny.
5. Podwyższenie poczucia pewności siebie dziecka.
6. Trening specjalistyczny.
W oparciu o cel można dobrać odpowiednią aktywność. Jeżeli dziecko chce trenować wyczynowo, a następnie startować w zawodach, wybierzmy dla niego trening specjalistyczny. W takim przypadku należy pamiętać o dobraniu do niego treningu ogólnorozwojowego. Takie połączenie pozwoli na zachowanie równowagi w ciele, a jednocześnie zwiększy efekty treningu specjalistycznego i zminimalizuje ryzyko kontuzji.
Jeśli celem jest poprawa postawy dziecka (np. w przypadku wad postawy), można wybrać zajęcia korekcyjne, pływanie, specjalistyczne zajęcia w siłowni. Niezwykle ważne jest, by zajęcia tego typu były prowadzone w sposób atrakcyjny. Mów o nich pozytywnie, tak aby lubiło w nich uczestniczyć.
Dobrym rozwiązaniem mogą być wspólne zajęcia z jogi – dla rodziców i dzieci. Obserwuj sylwetkę swego dziecka i na tej podstawie dobieraj formy aktywności fizycznej. Jeśli ma skoliozę, wybieraj formy symetryczne, czyli takie, gdzie prawa i lewa strona są angażowane z taką samą intensywnością.
Kształtowanie charakteru to obszar, w którym działa każda dyscyplina sportu. Jednak jest to proces zdecydowanie bardziej efektywny, kiedy dyscyplina dobrana jest do możliwości i zainteresowań dziecka. Warto więc czasem zaakceptować to, że twój syn nie będzie drugim Ronaldo (bo woli biegać na długie dystanse), a twoja córka delikatną baletnicą (za to świetnie skacze na skakance czy gra w koszykówkę). Aktywność fizyczna ma być przyjemnością! Tylko wtedy dziecko będzie chętnie ją podejmowało.
A jeśli twoja pociecha nie chce chodzić na wybrane przez ciebie zajęcia, porozmawiaj z nią. Dowiedz się, jaki jest realny powód. Przyczyna może być poważna lub prozaiczna, np. pan krzyczy lub woda w basenie jest zbyt zimna. Ale jeśli jej nie poznasz i nie zareagujesz ze zrozumieniem, prawdopodobnie skończy się to niechęcią do aktywności. Kształtujesz wzorce odwrotne do pożądanych, nie mówiąc o kształtowaniu charakteru, który przecież jest cennym kapitałem na przyszłość.